Ona z Węgier, a on z Anglii. Może będą z tego dzieci…

image_pdfimage_print

W maju tego roku po raz pierwszy w historii Miejskiego Ogrodu Zoologicznego rozpoczęto hodowlę lwiatek złotych. Samiec przyjechał do Płocka z angielskiego ZOO Bristol, a następnie dołączyła do niego 7-letnia samica z węgierskiego ZOO Szeged.

– Bardzo liczymy na to, iż para przypadnie sobie do gustu i pojawią się młode, które z uwagi na niską liczebność tego gatunku, są bardzo pożądane – tłumaczy Magdalena Kowalkowska z działu promocji płockiego ogrodu zoologicznego. – „Złotą parę” można już podziwiać w pomieszczeniu wewnętrznym Pawilonu Tamaryn i Marmozet – zachęca.

Lwiatka złota to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. W 1981 roku ilość osobników w naturze nie przekraczała 200. Na szczęście podjęte próby reintrodukcji (odbudowania populacji w miejscu ich występowania) zakończyły się sukcesem. Dzięki programom hodowli w ogrodach zoologicznych obecnie liczebność lwiatek utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 1000 osobników. Zwierzęta te żyją w lasach deszczowych (pas nadmorski) na północny – wschód od Rio de Janeiro w Brazylii. Żywią się głównie owocami, owadami i drobnymi kręgowcami. Samica rodzi 1-2 młode, którymi opiekują się oboje rodzice.

Fot. ZOO Płock.