Gala na europejskim poziomie. Plebiscyt “Z Tumskiego Wzgórza” rozstrzygnięty [FOTO]

image_pdfimage_print

“Płocki Rower Miejski”, „Bądź bezpieczny nad wodą! – motto ubiegłorocznej współpracy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i PKN ORLEN”, „Polskie dzieła na 100-lecie niepodległości” oraz mural upamiętniający żołnierzy września 1939 roku. Oto zwycięzcy 12. edycji prestiżowego plebiscytu “Z Tumskiego Wzgórza” zorganizowanego przez “Tygodnik Płocki”.

Jedyne w swoim rodzaju miedzioryty trafiły na ręce zwycięzców w piątkowy wieczór na uroczystej gali w płockim Domu Technika. Nagrody wręczała, co było bardzo miłą niespodzianką, Grażyna Zielińska, aktorka płockiego Teatru, znana także z wielu ról filmowych i telewizyjnych.

W kategorii „Inicjatywy gospodarcze i społeczne” największą ilość głosów oddano na wydarzenie „Bądź bezpieczny nad wodą! – motto ubiegłorocznej współpracy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i PKN ORLEN”. Miedzioryty odebrali wiceprezes WOPR Piotr Lisocki i członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński. Kategoria „Kultura” to zwycięstwo Płockiej Orkiestry Symfonicznej za koncert „Polskie dzieła na 100-lecie niepodległości”. Nagrodę odebrał Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej.  W kategorii „W regionie” sukcesem może się pochwalić Stowarzyszenie Pro Patria – Lokalni Patrioci z Dobrzykowa za mural upamiętniający żołnierzy września 1939 roku. Wygraną w kategorii „Sport i turystyka” odebrał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski za przedsięwzięcie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czyli „Rower miejski”.

– Dziękuję w imieniu mieszkańców miasta Płocka, a przede wszystkim tym, którzy kochają dwa kółka. Dziwne to uczucie nie wygrać w żadnych zawodach, a jednak wygrać z taki sportowcami. Mam świadomość tego, że zwycięzcami jesteśmy my wszyscy [nominowani w czerech kategoriach – przyp. red.] – mówił ze sceny prezydent Andrzej Nowakowski tuż po odebraniu miedziorytu. Wspomniał o wszystkich nominacjach i nagrodach. – Nie byłby one możliwe do realizacji, ani nie byłoby tego sukcesu gdyby nie praca bardzo wielu ludzi – podkreślił.

– Bowiem to nie tylko wprowadzenie systemu roweru miejskiego, ale to także kilometry nowych dróg rowerowych, a to zasługa bardzo wielu osób. To również napisanie wielu wniosków, start w konkursach ogłaszanych przez samorząd województwa mazowieckiego na projekty unijne. Chciałbym jeszcze raz podziękować marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi, ale także naszym europarlamentarzystom, którzy tutaj z nami są – pani Julia Pitera, pan Dariusz Rosati, to osoby, które o te środki od początku walczyli i dzięki nim możemy zmieniać Płock – dziękował prezydent.

Głos ze sceny zabierali obecni na gali politycy. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan gratulował wszystkim nominowanym oraz “Tygodnikowi Płockiemu” za zorganizowanie plebiscytu i gali. Europoseł Julia Pitera, nie ukrywała zadowolenia, że na sali byli obecni politycy partii rządzącej. Pogratulowała Tomaszowi Szatkowskiemu, redaktorowi naczelnemu “Tygodnika Płockiego”, tego, że udaje się na galę zapraszać “nowych sekundantów”, jak się wyraziła. – Jest mi bardzo miło, że marszałek senatu jest obecny na gali – mówiła.

– Ten plebiscyt bardzo służy rozwojowi ziemi płockiej. Służy też temu, że różne podmioty mogą ze sobą rywalizować, aby osiągać coraz lepsze efekty. Cieszę się, że pieniądze z budżetu Unii Europejskiej przynoszą takie efekty i tak mogą wpływać na rozwój Polski i rozwój regionu i, że widać, że region mazowiecki na pewno nie jest w ruinie – podkreśliła Pitera.

Z kolei europoseł, Dariusz Rosati nie ukrywał, że jest pod ogromnym wrażeniem plebiscytu i gali. – W społeczności tego regionu widać ogromny potencjał działania dla wspólnego dobra i dobra publicznego – mówił kandydat do Europarlamentu w najbliższych wyborach, dziękując jednocześnie “TP”, gratulując nominowanym i laureatom. Głos zabrali jeszcze Elżbieta Gapińska – poseł na Sejm, Maciej Małecki – kandydat do Europarlamentu, marszałek województwa – Adam Struzik, były polityk oraz prezes zarządu firmy Cedrob – Mirosław Koźlakiewicz oraz prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– Unia Europejska to nie tylko pieniądze, to także świat wartości, którym powinniśmy być wierni i których bronią nasi europarlamentarzyści – powiedział na koniec prezydent. Dodał, że cieszy widok zaangażowania w nominowane inicjatywy nie tylko miasta, ale także zaangażowania PKN Orlen. Wspomniał, że cieszy się, że koncern dostrzegł sukces roweru miejskiego i za chwilę, dzięki spółce, w Płocku będą koleje stacje z rowerami. – Mam nadzieję, że może ta dobra współpraca zaowocuje wspólną budową stadionu, a może i sali koncertowej.

Całą galę “Z Tumskiego Wzgórza” obejrzycie na stronie “Tygodnika Płockiego”

 

Fot. DR.