Rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Policja podaje główne przyczyny wypadków

image_pdfimage_print

Pomimo tego, że mazowieccy policjanci w ubiegłym roku zanotowali spadek liczby zdarzeń drogowych, to paradoksalnie nastąpił wzrost liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Co gorsze, ta tendencja utrzymywała się przez pierwsze trzy miesiące 2019 roku.

– Porównując je z analogicznym okresem roku ubiegłego, z ogromnym niepokojem zauważamy znaczny wzrost wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Od początku stycznia do końca marca śmierć na drogach poniosło już ponad 70 osób, to ponad 30 procent więcej niż w roku ubiegłym – czytamy na stronie mazowieckiej policji.

Przyczyny? – Jeżeli chodzi o kierujących to nadal przeważa nadmierna prędkość. Jednak w ciągu tych trzech miesięcy zauważamy niepokojący wzrost liczby wypadków spowodowanych, których przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i próbą wymuszenia tego pierwszeństwa – tłumaczy policja. Podkreślają, że technika daje nam coraz lepsze możliwości, nasze samochody mają coraz lepsze “osiągi”, jednak żaden mechanizm nie uratuje życia, jeżeli zabraknie czynnika ludzkiego, jakim jest rozsądek.

– Analizując natomiast wypadki z udziałem pieszych zauważamy wzrost liczby wypadków poza obszarem zabudowanym, w miejscach niedoświetlonych, gdzie dodatkowo piesi poruszają się niewłaściwą stroną drogi, bez elementów odblaskowych. Co prawda dzień mamy coraz dłuższy, jednak zawsze warto nosić ze sobą elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe warto nosić również w mieście, gdzie w gąszczu świateł samochodów nie zawsze jesteśmy wystarczająco widoczni dla kierowców – apelują.

Aura jaka jest za oknem może być powodem rozkojarzenia, jednak będąc na drodze musimy być czujni i skoncentrowani. Często w opisie wypadku czytamy: “z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu…”, “zjechał do przydrożnego rowu…”, “najechał na tył poprzedzającego pojazdu…” Taką niewyjaśnioną przyczyną może być chociażby korzystanie z telefonu komórkowego, co w połączeniu z nadmierną prędkością prowadzi do tragedii.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie rozsądku. – Pamiętajmy że nie jesteśmy sami na drodze. Dbajmy o życie swoje i innych użytkowników dróg.

Fot. policja.gov.pl (zdjęcia poglądowe)