Najpierw oświetliły płocki… młyn parowy. Gala 125-lecia energetyki [FOTO]

125 lat temu, w jednym z płockich młynów parowych, rozbłysły światła pierwszych żarówek. Choć ich blask był wątły, wydarzenie to trzeba uznać za narodziny elektroenergetyki w regionie. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej.

Nie byłoby to jednak możliwe bez poświęcenia pokoleń pracowników energetyki. Ich uhonorowanie było najważniejszym punktem rocznicowych uroczystości, które odbyły się dziś, 28 marca, w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

– Rokrocznie realizujemy w naszym oddziale inwestycje na kwotę ponad 200 milionów złotych. Modernizujemy setki kilometrów linii energetycznych. Rozpoczęliśmy program budowy Głównych Punktów Zasilania. Szczególnie podziękowania kieruję do pracowników, są oni kołem zamachowym, które sprawia, że nasz region i kraj może się rozwijać. To dzięki wam te ważne zadania mogą być wykonywane z sukcesem – mówił ze sceny Michał Magdziarz, dyrektor Generalny Płockiego Oddziału Energi Operatora.

Uroczysta gala z okazji 125 lat płockiej energetyki zbiegła się w czasie z 90. rocznicą utworzenia w Płocku elektrowni miejskiej. Placówka powstała już w odrodzonej Rzeczpospolitej, w oparciu o nowoczesne jak na owe czasy prawodawstwo. Młode Państwo Polskie, jako jedno z pierwszych, uznało rozwój energetyki za zagadnienie kluczowe.

– Płoccy energetycy wielokrotnie w trudnych sytuacjach wykazywali się szczególną odwagą. Po zajęciu miasta przez niemieckie wojsko utworzyli w miejskiej elektrowni organizację konspiracyjną. Wielu z nich tak jak Jerzy Graczyk i Eugeniusz Topajew poniosło dla ojczyzny najwyższą ofiarę. To, że pracownicy branży traktują wykonywane zadania nie jak zwykłe zajęcie, lecz jak misję, widoczne jest szczególnie podczas sytuacji kryzysowych, takich jak awarie masowe wywołane ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Nie można jednak zapominać, że również ich codzienna, wymagająca niezwykłej sumienności praca, taką misją jest – mówił podczas swojego wystąpienia Wiesław Jasiński, wiceprezes Energi Operatora SA.

Podczas gali zasłużonym pracownikom energetyki wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz zakładowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się długoletni pracownicy, których wiedza i ogromne doświadczenie przyczyniły się do znacznego wzrostu jakości świadczonych usług oraz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Wielu spośród nich wykazało się również szczególnym poświęceniem w sytuacjach kryzysowych – podczas usuwania skutków awarii masowych, w trudnych warunkach pogodowych.

Źródło i fot. Grupa Energa.