Szykują się ogromne zmiany w alei Kilińskiego i nie tylko. Początek inwestycji niebawem

image_pdfimage_print

Miejski Zarząd Dróg ogłosił dziś, czyli w czwartek 28 lutego, przetarg na przebudowę alei Kilińskiego. Ta ogromna inwestycja nie ograniczy prac wyłącznie do tej remontu alei. Roboty toczyć się będą również na ulicach: Warszawskiej, Mostowej, Kolejowej – zjazd z mostu im. Legionów Piłsudskiego do ronda Marka Lajourdie oraz w alei Jachowicza.

Jest to bardzo istotnie, oznacza bowiem, że przejazd alejami Jachowicza będzie poważnie utrudniony, a przejazd ulicami: Mostową, Warszawską oraz Kolejową – przez jakichś czas – całkowicie niemożliwy. – Przebudowa alei Kilińskiego to przede wszystkim budowa kanalizacji deszczowej, wymiana nawierzchni, budowa nowych chodników i drogi rowerowej oraz instalacja nowego, ledowego oświetlenia – wymienia Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza.

Jeżeli uda się sprawnie rozstrzygnąć ogłoszony przetarg i podpisać umowę z wykonawcą – roboty rozpoczną się od budowy kanalizacji deszczowej. Kolektory z alei Kilińskiego muszą być bowiem połączone z komorą, która powstała w czasie renowacji bulwarów wiślanych i znajduje się u zbiegu ulic Mostowej i Rybaki. Kolektor deszczowy będzie poprowadzony „w górę” obok nowych schodów przy przyczółku mostowym, przetnie ulicę Mostową (dwukrotnie) i zostanie doprowadzony do drogi przy dawnej drukarni akcydensowej, aby następnie „skręcić” w ulicę Warszawską.

– Oznacza to, że co najmniej kilka tygodni nie będzie przejazdu ze Starówki na ulicą Rybaki oraz, że przez kilka tygodni nie będzie wjazdu z Radziwia na Stare Miasto i na osiedle Kolegialna. Utrudnienia wystąpią niezależnie od przyznania miastu dotacji na remont starego mostu i rozpoczęcia prac na przeprawie – podkreśla. Dodaje, że remont zjazdu z mostu do ronda Lajurdie również będzie wymagał całkowitego wyłączenia ruchu, choć w tym przypadku okres wystąpienia tych utrudnień będzie kilkudniowy.

Bardzo istotne zmiany czekają na użytkowników ruchu drogowego po przebudowie alei. – Na pewno to będzie duża nowość w alei Kilińskiego – mówi Hubert Woźniak. – A mianowicie na skrzyżowaniach z ulicami: Kolegialną, Sienkiewicza, Padlewskiego oraz na wysokości zjazdu do Komendy Miejskiej Policji droga zostanie poszerzona i wytyczone zostaną tu lewoskręty. „Zniknie” też wysepka na skrzyżowaniu alei Kilińskiego z ulicami: Warszawską, Mostową i Norbertańską. Zamiast niej powstanie klasyczne rondo. A obok niego parking dla autobusów działający na podobnej zasadzie, jak ten przy ul. Kościuszki. Pojazdy mogą się tu zatrzymać, by wysadzić pasażerów i następnie będą musiały odjechać – wyjaśnia.

Zmiany czekają też aleje Jachowicza, a także ich skrzyżowanie z aleją Kilińskiego, ulicą Piłsudskiego oraz ul. Dworcową. – Nie obędzie się bez utrudnień, wynikających z faktu budowy kolektora deszczowego, który połączy tzw. łącznik alei Jachowicza z ulicą 3 Maja, czyli rejon skrzyżowania z ulicą 11 Listopada z aleją Kilińskiego. – Kolektor powstanie pod południową jezdnią alei Jachowicza. Droga pozostanie przejezdna, ale do dyspozycji kierowców będzie prawdopodobnie tylko jeden pas ruchu. Utrudnienia wystąpią też na północnym pasie alei Jachowicza ze względu na konieczność podłączenia do budowanego kolektora poszczególnych nieruchomości – zapowiada Hubert Woźniak.

Podkreśla, że prace wymagać będą od kierowców cierpliwości, która zostanie wynagrodzona zmianami w organizacji ruchu w alejach Jachowicza i na ich skrzyżowaniu z aleją Kilińskiego. Woźniak zauważa, że są też i dobre wiadomości, które ucieszą kierowców. – Pierwsza jest taka, że odcinek alei Jachowicza, od skrzyżowania z łącznikiem i ulicą 11 Listopada do alei Kilińskiego będzie miał nową nawierzchnię. Powstanie także prawoskręt z alei Jachowicza w aleję Kilińskiego – na wysokości ZUS-u. Dzięki niemu kierowcy zmierzający w kierunku Międzytorza, będą poruszać się trzema, a nie jak obecnie dwoma, pasami ruchu. Rozwiązanie to znacznie usprawni ruch w tym miejscu.

– Kolejną zmianą będzie wydłużenie lewoskrętu z aleją Jachowicza w aleję Kilińskiego. Dziś funkcjonuje on na odcinku alei Jachowicza między skrzyżowaniem z ulicą Dworcową, a Kilińskiego – przy gmachem Politechniki. Po przebudowie będzie się on zaczynać przed skrzyżowaniem z ulicą Dworcową. Przebudowana zostanie również sygnalizacja świetlna na całym skrzyżowaniu alei Kilińskiego z alejami Jachowicza, ulicą Piłsudskiego oraz ulicami Dworcową i Otolińską – wyjaśnia.

Na oferty na przebudowę alei Kilińskiego Miejski Zarząd Dróg czeka do 2 kwietnia. – Zależy nam na sprawnym wyborze wykonawcy, ponieważ inwestycja musi być zrealizowana do końca czerwca 2020 roku. Wynika to z tego, że przedsięwzięcie jest jednym z pięciu składników tzw. drugiego programu mobilności miejskiej – mówi Woźniak. Dodaje, że program obejmie jeszcze budowę parkingu przy zoo, wiaduktu do zoo, kupno nowych niskoemisyjnych autobusów oraz instalację inteligentnego systemu sterowania ruchem i już uzyskał unijną dotację. Być może już w maju uda się zacząć pierwsze prace.

Fot. Google Maps.