Co w nasze życie wniosą nowe dowody osobiste? Pokażą służbom gdzie jesteśmy

image_pdfimage_print

Nowy dowód z warstwą elektroniczną będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód osobisty, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną, po aktywowaniu certyfikatów, umożliwiał będzie:
– uwierzytelnienie posiadacza dowodu osobistego w systemach teleinformatycznych (certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia);
– potwierdzenie obecności posiadacza dowodu osobistego w określonym miejscu i w określonym czasie (certyfikat potwierdzania obecności);
– składanie podpisu osobistego, który będzie zaawansowanym podpisem elektronicznym (certyfikat podpisu osobistego);
– zamieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego wydawanego przez dostawców komercyjnych.

Wnioski o wydanie nowego e-dowodu będzie można składać od 4 marca 2019 r. Wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną rozpocznie się w marcu 2019 r. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Jeżeli posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru będzie chciał posługiwać się dowodem z warstwą elektroniczną, będzie mógł go wymienić jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny. Na dowodzie będzie także umieszczony numer CAN – na awersie w postaci numeru, a na rewersie w postaci kodu kreskowego.

Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny nie musisz go wymieniać!

Gdzie w Płocku można złożyć wniosek o nowy dowód?
– Al. J. Piłsudskiego 6: poniedziałek – piątek 8.00-17.00.
– Punkt Obsługi Mieszkańca, ul. Miodowa 8 lok. 6: poniedziałek – piątek 9.00-16.30.
– Biuro Obsługi Klienta (wejście od ul. Zduńskiej): poniedziałek, wtorek, środa 7.30-15.30, czwartek 8.30-17.30, piątek 8.30-15.30.

W związku z wdrożeniem dowodów osobistych z warstwą elektroniczną planowane są czasowe przerwy techniczne, w tym przerwa w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Ważne informacje:
– Od środy, 27 lutego 2019 roku, ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód osobisty. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone mogły zostać obsłużone.
– Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 roku (te osoby dostaną już nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną).
– Składając wcześniej wniosek online na e-dowód należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami – to najczęstszy błąd. Opis tych wymagań można znaleźć na portalu obywatel.gov.pl.
– Jeśli wniosek o nowy dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.
– W piątek, 1 marca 2019 roku od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód osobisty będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

Info: UMP. op. Konrad Kozłowski
Fot. UMP.