# Nowy stadion dla Nafciarzy, czyli odpowiedzi na trudne pytania

image_pdfimage_print

Wisła Płock potrzebuje nowego stadionu. To fakt. Szczypiorniści Wisły Płock potrzebowali nowej hali. To fakt. Obok Pogoni Szczecin obiekt przy Ł34 jest najbardziej archaicznym miejscem rozgrywek Lotto Ekstraklasy. „Blaszak arena” był najbardziej żenującym miejscem największych sukcesów płockiej piłki ręcznej.

Ile pieniędzy, ile polityki, ile fascynacji kibiców? Czy nowy stadion im. Kazimierza Górskiego w Płocku jest nam potrzebny? Czy Orlen Arena zdaje egzamin? Czy Orlen Wisła Płock może być mistrzem Polski? Dziś rozpoczynamy cykl publikacji, w którym spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Od blisko 15 lat Wisła Płock, budowa hali dla piłkarzy ręcznych i stadionu dla piłkarzy nożnych jest tematem, który elektryzuje nie tylko kibiców i płocczan. Jest to także element politycznej rozgrywki, obietnic lokalnych polityków i zaangażowania paliwowego koncernu w sprawy lokalnej społeczności. Mamy Orlen Arenę i Stadion Piłkarski im. Kazimierza Górskiego. Szczypiornistów z umową sponsorską z PKN Orlen ważną do końca czerwca 2019 r. i piłkarzy nożnych, którzy także na swoich koszulkach mają logo paliwowego potentata.

Dlatego, postanowiliśmy przyjrzeć się faktom, powiedzieć – sprawdzam. Będziemy rozmawiać z prezesami klubów, właścicielem i sponsorami. Fani piłki ręcznej i piłki nożnej mają prawo znać sytuację w klubach, cele, budżety, ale także genezę rozdziału Wisły Płock na dwie sekcje i sposób finansowania ze strony samorządu, sponsorów i partnerów klubów.

Tajemnicą jest zaangażowanie finansowe Generalnego Sponsora ORLEN WISŁY PŁOCK i WISŁY PŁOCK. Większość kibiców piłki nożnej i piłki ręcznej wciąż utożsamia WISŁĘ PŁOCK z PKN ORLEN. Mało kto wie, że oba kluby należą do Miasta Płocka i od wielu lat samorząd utrzymuje obie sportowe spółki. W świadomości Polaków wciąż pokutuje stereotyp – drożeje paliwo, bo Wisła Płock potrzebuje pieniędzy. Tymczasem gdyby nie samorząd Płocka oba kluby grałyby o mistrzostwo niższych lig, a nie o Mistrzostwo Polski Lotto Ekstraklasy, Mistrzostwo Polski PGNiG Superligi i EHF Ligi Mistrzów.

W corocznych raportach obie płockie sportowe spółki prezentują swoje wyniki. Nie tylko sportowe, ale także wartość marki, ekwiwalent reklamowy, wartość medialną. W oparciu o dokumenty, rozmowy z zarządem klubu i naszymi ekspertami, bazując na dokumentach, dokonamy analizy w Wiśle Płock i SPR Wiśle Płock. Ocenę pozostawiamy naszym Czytelnikom.

Kolejny felieton, w którym przedstawimy nie tylko sportowe aspekty funkcjonowania płockich klubów już za tydzień. Zapraszamy do lektury w Dzienniku Płockim oraz wsparcia piłkarzy i szczypiornistów na trybunach i sportowych arenach.

W lutym w Orlen Arenie Orlen Wisła Płock zmierzy się w sobotę 23 lutego o godz. 18:00 w ramach rozgrywek VELUX EHF CAHMPIONS LEAGUE 2018/2019 z duńskim Bjerringbro Silkeborg, a 26 lutego o godz. 18:00 w ramach rozgrywek PGNiG Superliga Mężczyzn z Arką Gdynia. Piłkarze nożni powalczą o punkty w Legnicy z Miedzią w ramach rozgrywek Lotto Ekstraklasy w niedzielę 24 lutego o 15:30. Najbliższy mecz przy Ł34 – Wisła Płock-Cracovia sobota 2 marca godz. 20:30.

Zapraszamy!

Janusz Marciniak