Wiadomość, która ucieszy kierowców. Sekundniki wracają!

image_pdfimage_print

– 3,2,1… na Podolszycach wracają sekundniki. Na rondzie Wojska Polskiego oraz skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Armii Krajowej i Jana Pawła II zaczną działać już dziś w nocy… – oznajmił prezydent Andrzej Nowakowski na swoim facebookowym profilu. Na pewno wielu kierowców ta wiadomość bardzo ucieszy.

W nocy ze środy 13 lutego na czwartek 14 lutego ponownie zaczną działać sekundniki na rondzie Wojska Polskiego oraz skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Armii Krajowej i Jana Pawła II. – Sekundniki „zgasły” w listopadzie, kilka tygodni po uruchomieniu przejazdu całą obwodnicą Podolszyce – Orlen. Stało się tak, ponieważ okazało się, że skrzyżowanie Wojska Polskiego nie posiada odpowiedniej przepustowości dla pojazdów zjeżdżających z obwodnicy – wyjaśnia z kolei Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza.

Woźniak informuje, że doraźnym, ale skutecznym rozwiązaniem była wymiana eksperymentalnych urządzeń, sterujących pracą świateł na tych trzech skrzyżowaniach na konwencjonalne urządzenia. A następnie wprowadzenie kilkufazowej sygnalizacji świetlnej na rondzie Wojska Polskiego. Zainstalowane urządzenia rozwiązały problem, ale okazało się, że nie mogą współpracować z tymi eksperymentalnymi sekundnikami. Dlatego zostały one wyłączone.

– Tymczasem w magazynach drogowców znalazły się te konwencjonalne sekundniki zdemontowane przy okazji przebudowy sygnalizacji świetlnej na ul. Tysiąclecia. Powstał tam system wideodetekcji, który samodzielnie steruje ruchem – dodaje. W swojej wypowiedzi podkreśla, że sekundniki nie potrafią z takim systemem współpracować, montażu przy takim systemie urządzeń zabraniają również przepisy. – Zrodziła się okazja, by do tych konwencjonalnych sterowników światłami na Podolszycach podłączyć konwencjonalne sekundniki z ul. Tysiąclecia. I to się właśnie stało.

Od czwartku 14 lutego będą one więc pracować na rondzie Wojska Polskiego oraz skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej obok McDonald’sa. Będą jednak podawać informację tylko dla kierowców. Sekundnik dla pieszych między galerią Mazovia i Auchan pozostanie jeszcze – z powodów technicznych – nieczynny. – Miejski Zarząd Dróg będzie starać się w najbliższych miesiącach go uruchomić, podobnie jak sekundniki przy skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Piłsudskiego i ul. Graniczną – zapewnia Hubert Woźniak.

Nie denerwujcie się jednak gdy sekundniki między godz. 15:05 a godz. 16:20 na rondzie Wojska Polskiego będą całkowicie wyłączone. Woźniak wyjaśnia, że urządzenia te standardowo „gasną” na ok. 10 minut, gdy zmienia się cykl pracy świateł. Między 15.00, a 16.10 przy rondzie Wojska Polskiego cykl pracy sygnalizatorów zmienia się siedmiokrotnie.

Źródło i fot: UMP.