Wyjątkowe pociągi, stacje kolejowe, ludzie, sytuacje. Gdzie to można obejrzeć? [FOTO]

image_pdfimage_print

Makieta, którą od dziś można oglądać w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, zwiedzających przeniesie na szlak sochaczewskiej wąskotorówki. Pomysłodawcy historię tej wyjątkowej kolei osadzili w realia modelarskie, odwołując się do przełomu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia. Wtedy to bowiem popularna wąskotorówka była dla mieszkańców miasta i powiatu bardzo ważnym środkiem transportu publicznego.

Pomysł na powstanie makiety zrodził się już w 2015 r. Jego autorem był muzealny przewodnik i renowator Krzysztof Chłystek. – Od tamtej pory trwały żmudne działania celem zdobycia odpowiednich środków finansowych oraz właściwego wykonawcy, który sprosta niełatwemu zadaniu – tłumaczy Łukasz Popowski, asystent muzealny w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Nie ukrywa zadowolenia, mówiąc, że w 2018 r. obydwa problemy udało się rozwiązać. Przy pozyskaniu środków dużą rolę odegrał kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum Sławomir Majcher, zastępca dyrektora Stacji Muzeum Walentyna Rakiel-Czarnecka oraz dyrektor Stacji Muzeum Joanna Kazimierska. Wykonawstwa makiety podjął się znawca modelarstwa kolejowego Jarosław Ruszkowski wraz z zespołem.

W ostatnich miesiącach ubiegłego roku wykonane zostały trzy pierwsze moduły makiety, ale docelowo będzie ich znacznie więcej. Na razie można oglądać na makiecie stację Sochaczew Wąskotorowy, przystanek osobowego Sochaczew Miasto oraz stację Wyszogród. A wszystko to w skali (1:87). Docelowo makieta osiągnie długość 17 metrów.

– Makieta zostanie rozbudowywana o dodatkowe moduły, prezentujące charakterystyczne fragmenty szlaku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej, na jego pełnym, historycznym przebiegu – zapowiadają w Muzeum. – W przyszłości makieta będzie najważniejszym elementem składowym nowej, muzealnej wystawy stałej pn. „Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej”.

Fot. Marta Przygoda-Stelmach