Dom pobudowano koło Płocka. Autora projektu nagrodzono w prestiżowym konkursie

image_pdfimage_print

Nietuzinkowy budynek, ukryty nad brzegiem Wisły nieopodal Płocka, to dzieło Roberta Koniecznego. Teraz organizatorzy German Design Award, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie, postanowili nagrodzić niezwykły projekt – czytamy na portalu sznyt.pl

Niemiecka Rada Wzornictwa co roku wyróżnia nowatorskie projekty wyznaczające trendy w designie, komunikacji i architekturze, a w tej edycji konkursu nagroda German Design Award 2019 Special nagroda powędruje w ręce polskiego architekta Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes. Jury postanowiło wyróżnić projekt tego autora “Dom po drodze” za nowatorski, zaskakujący i idealnie minimalistyczny projekt – podkreśla autor artykułu.

Dowiadujemy się z tekstu, że historia powstania budynku, którego realizacja trwała 6 lat, zaczęła się od życzenia właściciela, który chciał stworzyć dla swojego domu nową bryłę, ale z zachowaniem wnętrz z obecnego mieszkania i przy wykorzystaniu zastanych warunków krajobrazowych. Zleceniodawcy zależało również na zachowaniu intymności miejsca.

– Nasz klient miał przepiękną, ogromną działkę na skarpie nad rzeką. Ale również dziwne życzenia, by powtórzyć nieciekawe wnętrza z jego poprzedniego domu i umieścić cześć dzienną na 1 piętrze. Główną inspiracją okazała się droga, którą i tak trzeba było dojechać na środek działki, gdzie miał stanąć dom. Pomyśleliśmy, co by było, gdyby ta droga wznosiła się wyżej i gdybyśmy nią “owinęli” te brzydkie wnętrza, a potem sprowadzili ją na poziom ogrodu i po stromej skarpie do plaży nad rzeką, nie wycinając ani jednego drzewa. Droga ukształtowała cały budynek, zarówno jego podłogi, ściany, jak i stropy stając się głównym motywem projektu. Pozornie absurdalne życzenia klienta zaskutkowały doskonałym widokiem z salonu, a dzięki naszej idei udało się połączyć go z ogrodem i uzyskać dużo więcej – opowiada o “Domu po drodze” Robert Konieczny.

Więcej zdjęć znajdziecie w artykule: Polski dom “owinięty” drogą nagrodzony w prestiżowym konkursie German Design Award

Źródło:  Onet/ tekst: A.R
Fot: Olo Studio oraz Jarosław Syrek/Aeropix