Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jak obchodzono go w Płocku? [FOTO]

image_pdfimage_print

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypadający na 3 grudnia, ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Celem obchodów święta jest przybliżenie społeczeństwu różnorodnych problemów i barier, które osoby niepełnosprawne napotykają w życiu codziennym. I chodzi tu zarówno o bariery architektoniczne, jak i te związane z włączeniem osób niepełnosprawnych w życie społeczne.

W naszym mieście obchody odbyły się w miniony piątek w Galerii Wisła, gdzie na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji. Na początek odegrano hymnu osób niepełnosprawnych „Bóg się mamo nie pomylił”. Uczestników powitał rzecznik osób niepełnosprawnych w Płocku Tomasz Gorczyca: – Wspaniale, że tak licznie przybyliście i razem będziemy obchodzić święto ludzi niepełnosprawnych. – Cieszę się, że mogę być tu, gdzie jest tylu uśmiechniętych, życzliwych ludzi. Możemy uczyć się od siebie nawzajem miłości, otwartości i człowieczeństwa – mówiła z kolei poseł Elżbieta Gapińska.

Następnie sceną w galerii Wisła zawładnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, którzy zaprezentowali bogaty program artystyczny. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” przeprowadzili konkurs o tematyce andrzejkowej, a na warsztaty twórcze zaprosił Leroy Merlin. Można było także powróżyć sobie z okazji przypadających w tym dniu Andrzejek. Na zakończenie obchodów swoje największe przeboje zaśpiewał gość specjalny imprezy – Izabela Trojanowska, polska piosenkarka i aktorka.

Fot: UMP.