Na pewno jest się czym chwalić. W Płocku jest ponad 70 km dróg rowerowych

image_pdfimage_print

Prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej podsumował projekt budowę ścieżek rowerowych na terenie Płocka. Nowe drogi rowerowe wybudował Miejski Zarząd Dróg.

– W ramach tej inwestycji wybudowaliśmy pięć dróg rowerowych o łącznej długości 14,3 km. Całkowita wartość projektu to 19 347 803, 36 zł, a dofinansowanie ze środków UE wyniosło 11 478 289,84 zł. Łącznie na terenie miasta Płocka dostępna jest już infrastruktura ścieżek i szlaków rowerowych o długości ponad 70 km – wyliczał prezydent.

Przypomnijmy. Droga rowerowa R-1 powstała w ciągu ulic Wyszogrodzka, Piłsudskiego, Jachowicza na odcinku od ul. Armii Krajowej do ulicy Bielskiej oraz odcinka 0,3 km umożliwiającego połączenie ścieżki R1 ze ścieżką R2 – łącznie 5,3 km. Ścieżka rowerowa R-1 została zrealizowana wraz z przebudową chodnika, skrzyżowań, zjazdów, zatok autobusowych i postojowych oraz sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach i dostosowaniem oświetlenia ulicznego do układu ścieżki. Wykonane zostały również przejazdy poprzeczne względem drogi krajową w 3 miejscach, w kierunku ul. Nowy Rynek, na wysokości ul. 11 Listopada i w kierunku ul. Spółdzielczej.

Droga rowerowa R-32 powstała w ciągu ulicy Dobrzykowskiej na odcinku od ul. Wąskiej do granicy miasta – łącznie 5,5 km. Drogę rowerową R-70 pobudowano w ciągu ulicy Popłacińskiej, Portowej i Kolejowej od ulicy Kolejowej do granicy miasta oraz od ulicy Portowej do lewobrzeżnego nadbrzeża Wisły – łącznie 2,2 km. Droga rowerowa R-62 powstała z kolei w ciągu Alei Broniewskiego – łącznie 0,7 km oraz droga rowerowa R-21 w ciągu ulicy Mostowej, od mostu do ul. Tumskiej – łącznie 0,6 km.

W ramach inwestycji zostały wyremontowane dwie krzyżujące się ze sobą ścieżki rowerowe R62 – aleja Władysława Broniewskiego i R21 w ul. Mostowej. Ścieżka w alei Władysława Broniewskiego R62 położona jest w parku na skarpie i rozpoczyna się przy ulicy Mostowej, a kończąc przy alei Jana Kilińskiego, jej długość to 775,24 metrów. Druga ze ścieżek R21 biegnie przy ulicy Mostowej zaczynając od ulicy Tumskiej, a kończąc w rejonie skrzyżowania przy moście Legionów Józefa Piłsudskiego, jej długość to ponad 600 metrów.

Warto dodać, że realizacja projektu “Budowa dróg rowerowych w Płocku” umożliwiła uruchomienie Płockiego Roweru Miejskiego, który od początku swojego istnienia podbił serca płocczan.

Polecamy: Ilość wypożyczeń przyprawia o lekki zawrót głowy. Płocczanie żegnają na zimę rower miejski. 

Źródło i fot: UMP.