Płockie zoo działa jak… magnes. Ogłasza swój sukces!

image_pdfimage_print

Każdemu z 200 000 osób, dziękujemy za złożoną wizytę w naszym ZOO. Przypominamy, iż czekamy na Was codziennie, przez wszystkie dni w roku, a już wkrótce uruchomimy Trasę Zimowego Zwiedzania – czytamy wpis na Facebooku Miejskiego Ogrodu Zoologicznego z Płocka.

W poście znajduje się zdjęcie, na którym zoo ogłasza, że do tej pory od początku 2018 roku, zoo odwiedziło 200 000 osób. Bez wątpienia jest to powód do dumy nie tylko dla ogrodu ale także dla miasta. Na pewno wśród osób, którzy licznie odwiedzają nasz ogród było mnóstwo turystów. 

Przypomnijmy. W 1921 roku Maria Macieszyna, działaczka kulturalno – oświatowa i nauczycielka biologii wysuwa projekt założenia przyszkolnego ogródka zoologiczno – botanicznego na potrzeby dydaktyczne. W 1948 roku odbywa się w Płocku  wystawa rolniczo – ogrodnicza zorganizowana przez Samopomoc Chłopską, w ramach której kierownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Ogrodniczego – Tadeusz Borkowski urządza pokaz wyhodowanych roślin na terenie ogródka przy ul. Kościuszki 3. W celu ożywienia wystawy umieszcza tam także przedstawicieli świata zwierząt: żółwia, kreta, jeża, białe myszki, kilka ptaków. Wystawa masowo odwiedzana przez mieszkańców Płocka, zwłaszcza przez młodzież. W marcu 1949 roku zostaje otwarty ogródek botaniczny na miejscu wystawy rolniczo-ogrodniczej, wzbogaconego o większą ilość zwierząt m.in. sarnę, parę lisów, bażanty, pawie. Ogródek cieszy się tak wielką popularnością, że Zarząd Miasta wprowadza bilety wstępu głównie w celu ograniczenia frekwencji.

W latach 1950 – 51 powstaje inicjatywa zorganizowania regionalnego Ogrodu Zoologicznego na terenie skarpy wiślanej, podjęta przez Tadeusza Borkowskiego. Stan zwierząt jest już imponujący, jak na ówczesne czasy, ilość zwiedzających ogródek sięga 60 tysięcy osób. W projektowaniu nowego Ogrodu Zoologicznego w Płocku uczestniczy Naczelny Inspektor Ogrodów Zoologicznych w Polsce dr Jan Żabiński. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przyznaje 7 ha terenu na nowe ZOO. A 1 maja 1951 roku zapada decyzja otwarcia ZOO z fauną krajową – jelenie, niedźwiedzie, wilki, lisy, ptaki, gady, ryby.

Od tamtej pory płocki ogród zoologiczny już tylko się… rozwija. Dziś, to już świetnie prosperujące miejsce rozrywki. Nie tylko ze względu na różnorodność i bogactwo zwierząt, ptaków, płazów, gadów i ryb z całego świata, ale także wielorakości imprez rodzinnych, które odbywają się w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Zaczynając od ZOONOOOCY, poprzez “Wieczór marzeń w zoo” czy “Wiejskie Klimaty” do tego mnóstwo konkursów dla dzieci i młodzieży. Wydarzeń organizowanych przez zoo, jest po prostu całe mnóstwo i każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. 

Więcej informacji o Miejskim Ogrodzie Zoologicznym znajdziecie na stronie ZOO Płock

Fot. Zrzut ekranu.