Nigdzie nie ma takiego festiwalu. A w Płocku jest i się rozwija

image_pdfimage_print

Już 22 września rozpoczyna się VIII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. – To wydarzenie szczególne. Takie, jakiego nie ma w żadnym innym miejscu na świecie – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej, na której omówiono szczegóły wydarzenia.

Na festiwal organizowany przez stowarzyszenie De Facto, przyjeżdżają osoby niewidome i niedowidzące z całego kraju. Dzięki starannie przygotowanej audiodeskrypcji mogą uczestniczyć w odbiorze sztuki audiowizualnej.W planie tegorocznej edycji wydarzenia znalazło się m.in. 15 filmów, 2 spektakle teatralne, widowisko słowno-muzyczne, 2 koncerty, 2 spotkania z autorami książek, oraz spotkania z aktorami, reżyserami i twórcami filmów.

Wśród obrazów wyświetlanych podczas imprezy będą dwie nowości, startujące w tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To film „Zabawa. Zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej oraz „Juliusz”, którego reżyserem jest płocczanin Aleksander Pietrzak. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmów.

– Zjawisko audiodeskrypcji w polskiej kulturze nadal nie jest rzeczą oczywistą – mówiła podczas konferencji Renata Nych, szefowa stowarzyszenia De Facto. – Tymczasem osoby niewidome chcą, mogą i potrzebują odbierać sztukę audiowizualną. Dlatego bardzo doceniamy autorów i dystrybutorów filmów, którzy umożliwiają nam przygotowanie audiodeskrypcji do swoich najnowszych dzieł, które dopiero wchodzą na ekrany.

Jednym z takich reżyserów jest Aleksander Pietrzak. – Cieszę się, że osoby niewidome i niedowidzące mogą oglądać filmy, które aktualnie są wyświetlane w kinach, gdy emocje jeszcze nie opadły – mówił. Reżyser podkreślał, że jedne z najciekawszych spotkań z publicznością to według niego te na Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.

W tym roku, po raz pierwszy w historii płockiego festiwalu wyświetlony zostanie film niemy z muzyką graną na żywo. To film „Dla Ciebie Polsko” z 1920 roku. Za opracowanie i wykonanie akompaniamentu odpowiada Krzysztof Misiak. Widowisko muzyczne „Słowa wolności” przygotował Mariusz Pogonowski.

Organizatorzy zapraszają do udziału w festiwalu wszystkich chętnych. Szczegółowe informacje znajdzie na Facebooku.

Źródło i fot: UMP.