Co oznaczają symbole i co zatankować? Nowe oznaczenia paliw na polskich stacjach

image_pdfimage_print

Od kilku miesięcy na polskich stacjach paliw zaczęto wprowadzać nowe oznakowania paliw, które widnieją na dystrybutorach. Niebawem, bo już od 12 października, zmienione piktogramy paliwa będą obowiązywały na wszystkich stacjach.

Oznaczenia będą ujednolicone we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Z dniem wejścia w życie dyrektywy dotychczasowe symbole będą wyglądały zupełnie inaczej. Kierowcy jednak nie muszą się martwić na zapas, że po podjechaniu na stację, nie będą wiedzieli, które paliwo zatankować. Obok – podkreślamy – obok oznaczeń PB95, PB98 i ON znajdą się nowe oznaczenia.

– W celu ułatwienia konsumentom z krajów członkowskich doboru paliwa odpowiedniego dla użytkowanych przez nich pojazdów, Unia Europejska opracowała nowe wymogi dotyczące etykietowania nowo wyprodukowanych pojazdów oraz stacji paliw. Od października 2018 r. w Europie pojawią się nowe, specjalne, zharmonizowane etykiety paliwowe – czytamy w ulotce informacyjnej.

Etykiety pojawią się:
• na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach bezpośrednio w pobliżu korków/klapek wlewu paliwa;
• w instrukcji użytkowania pojazdów. W przypadku nowszych pojazdów etykiety mogą się również pojawić w instrukcji
obsługi w wersji elektronicznej, dostępnej w systemie audionawigacyjnym;
• na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw na dystrybutorach paliwa oraz na pistolecie dystrybutora paliwa;
• w punktach sprzedaży pojazdów.

Na jakie litery i cyfry muszą przygotować się polscy kierowcy?

Benzyna zostanie oznaczana literą “E”, umieszczoną w kole z cyframi – E5, E10, E85 (cyfry wskazują różnice wynikają z zawartości biokomponentów). Z kolei paliwo do silników diesela znajdziemy w oznaczeniu z literą “B”, która będzie umieszczona w kwadracie. Na samochodach i na stacjach znajdą się oznaczenia: B7, B10 i XTL (oznacza specyficzne biokomponenty obecne w oleju napędowym, XTL oznacza syntetyczny olej napędowy i wskazuje, że nie uzyskano go z ropy naftowej). Gazy do tankowania aut znajdą się w rombach, a oznaczenia, których kierowcy mogą się spodziewać to: H2, czyli wodór, CNG – sprężony gaz ziemny, LNG – skroplony gaz ziemny oraz LPG – gaz płynny.

Nowe oznaczenia już od kilku miesięcy pojawiają się na polskich stacjach paliw. Kierowcy na pewno spotkają się z nowymi oznaczeniami we wszystkich 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie i Norwegii, Macedonii, Serbii i Szwajcarii.