Co na liście 20 punktów programowych ze 100 dla Płocka? PSL rozpoczęło kampanię

image_pdfimage_print

– Zamierzamy prowadzić kampanię pozytywną, nie będziemy krytykowali naszej konkurencji. Natomiast oczekujemy mówienia prawdy – mówił Adam Struzik, marszałek województwa, który w najbliższych wyborach samorządowych będzie jedynką w okręgu płocko-ciechanowskim do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

– Jeżeli będą objawy brutalizacji, to oczywiście odpowiemy w odpowiedni sposób, bo jesteśmy do tego też przygotowani. Apelujemy, aby konkurencja nie prowadziła kampanii negatywnej, tylko dawała lepsze oferty niż my, a my zamierzamy dać najlepszą ofertę dla Płocka.

W sobotnie przedpołudnie, 8 września, odbyła się konwencja wyborcza Polskiego Stronnictwa Ludowego, na której zdecydowano o kandydacie na prezydenta miasta Płocka, ustalono listy kandydatów do rady miasta wraz z kolejnością, udzielono rekomendacji, jeśli chodzi o poziom wojewódzki, czyli do sejmiku. Oficjalnym kandydatem na prezydenta jest Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku, a także radny w mijającej kadencji.

– Myślę, że jest to bardzo dobra oferta dla mieszkańców Płocka. Młody, dynamiczny, przez cztery lata przewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego w radzie miasta, społecznik, samorządowiec, związany z radą osiedli – chwalił kandydata Adam Struzik. – Ponadto, bardzo aktywny, kreator tych wszystkich wydarzeń, które miały miejsce przez ostatnie cztery lata – dodawał.

Oprócz listy kandydatów do RM Płocka. PSL na konferencji prasowej przedstawiło również fragment programu dla Płocka, o którym Adam Struzik powiedział: – Sto konkretów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – Naszym celem jest najwyższa jakość życia w mieście Płocku. Rozumiemy przez to przede wszystkim środowisko, w którym żyjemy. A więc chcemy dążyć do tego, aby Płock był zielonym miastem – opowiadał o pierwszej puli programu, z którym Ludowcy wyszli do mieszkańców Płocka.

Marszałek uważa, że pomimo obecności koncernu naftowego jest to możliwe, pod warunkiem wyeliminowania odorów, które mają miejsce. – Pod względem zagrożeń dla Płocka, to może jest zdecydowanie lepiej.  Jeżeli natomiast chodzi o odory to w dalszym ciągu jest źle -podkreślił. – To „zielone miasto” oznacza również dobrą, ekologiczną komunikację publiczną. Nie wykluczamy, że bezpłatną ale to będziemy mogli określić, po analizie możliwości, bo chciałoby się, aby transport był elektryczny albo hybrydowy. Tutaj będziemy chcieli wykorzystać środki finansowe z przyszłej perspektywy unijnej. I nie wykluczamy, że to będzie transport bezpłatny.

Ludowcy nadal chcą poprawiać poziom usług publicznych, takich jak dostęp do: dobrej edukacji od przedszkola do uniwersytetu trzeciego wieku, instytucji kultury, dobrej opieki zdrowotnej – to też będzie element ogólnopolski punk kampanii wyborczej PSL. – Oczekujemy pilnej reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, polegającego na decentralizacji i przeniesienie na poziom regionów uprawnień Narodowego Funduszu Zdrowia i zapewnienie adekwatnych środków na leczenie i profilaktykę – mówił Struzik.

Jeżeli chodzi o Płock, to głównym celem w nadchodzącej kadencji, będzie uruchomienie ośrodka onkologii i radioterapii. – W ciągu najbliższych lat doprowadzimy do wybudowania i uruchomienia tego ośrodka – zapewniał. Ludowcy chcą rozszerzyć współpracę z organizacjami pozarządowymi. – Tutaj dużą rolę będą odgrywały ogrody działkowe, których w Płocku jest 21, czyli ponad 1600 działek, które spełniają rolę płuc Płocka, zatem w tym „zielonym Płocku” mieści się też rozwój i wsparcie dla tego obszaru – omówił krótko przedstawiony program.

Ze 100 konkretów dla naszego miasta, wczoraj PSL odsłoniło pierwszych 20. Dotyczą one jakości powietrza. O programie krótko powiedziała Małgorzata Struzik, radna miasta Płocka oraz kandydatka do RM w najbliższych wyborach oraz Michał Twardy, również radny i kandydat.

Szpital, transport publiczny, stadion

Padło pytanie czy miasto może dofinansować szpital wojewódzki, skoro placówka nie jest własnością miasta? – Wszystko można jeżeli dochodzi o porozumienia między jednostkami samorządu terytorialnego – skwitował Struzik. – Przypomnę, że w tym roku z budżetu województwa mazowieckiego przekazaliśmy ponad 200 milionów zł na wsparcie różnych programów realizowanych przez gminy i powiaty – przybliżył temat. Jednym zdaniem – miasto może dofinansować budowę szpital wojewódzki.

Tomasz Kominek przypomniał, że przez 20 lat współpracy samorządu województwa mazowieckiego z samorządem miasta Płocka udało się zrealizować w naszym mieście 470 inwestycji na łączną kwotę ponad 600 mln zł z Unii Europejskiej i ponad 200 mln zł z budżetu Mazowsza. – Płock jest ważnym ośrodkiem regionalnym i na poziomie województwa będziemy chcieli kształtować politykę o te ośrodki regionalne. Jednym z takich projektów, które zamierzamy zaproponować i bardzo konsekwentnie realizować, jest rozwiązanie problemu transportu publicznego w subregionach – mówił dalej Adam Struzik.

– Dziś mamy problem z transportem autobusowym zwłaszcza w gminach mniejszych, wiejskich. W oparciu o taką współpracę władz województwa i tych z powiatu, tych ośrodków miejskich, regionalnych i również w oparciu o sieć kolejową planujemy zbudowanie sieci autobusowej, która by dowoziła do tych punktów, gdzie mamy sieć kolejową. To będzie jedna z naszych propozycji bardzo konkretnych na przyszłą kadencję – podkreślił. – Nie wykluczam możliwości, aby Koleje Mazowieckie miały komponent dowożący do stacji kolejowych, ale jest tu także możliwość współpracy z powiatami i ośrodkami miejskimi.

Czy jest możliwość pozyskania środków na budowę stadionu z budżetu Mazowsza? – Takich możliwości nie ma na tym etapie. W nowej perspektywie unijnej nie ma takich obiektów, podobnie jak nie ma dofinansowania do lotnisk czy do obiektów sportowych. W tej sytuacji miasto będziemy musiało liczyć na swój własny budżet. Ale może w tej umowie z Orlenem powinien się znaleźć taki pomysł – odpowiadał Struzik.

Darmowa komunikacja? – Nie chcemy stwarzać takiego wrażenia, że dajemy ludziom takie obietnice i każdy pomyśli sobie – no dobrze to ja sobie zaoszczędzę te 200 czy 300 zł miesięcznie i w związku z tym będę tam na kogoś głosował – zaczął odpowiadać na kolejne pytanie od dziennikarzy. – Nie, my po prostu to zdiagnozujemy. Jeżeli okaże się, że efekty z wyłączenia z ruchu samochodów osobowych w mieście, będą przewyższały koszty do dopłaty do transportu, tak aby był bezpłatny, to po prostu to zrobimy – zapewniał. – Nie na zasadzie, że jest to obietnica wyborcza, tylko jest to racjonalne działanie, po to aby obniżyć emisję. Jeżeli się okaże, że dzięki darmowej komunikacji ten ruch samochodowy się zmniejszy, to to po prostu zrobimy.

Ponadto jest to wstępnie zdiagnozowane. – Aby wprowadzić darmową komunikację w Płocku, potrzeba jest kilkanaście, jak nie powyżej 20 milinów złotych. Tu musi zapaść decyzja czy te środki zainwestować np. w drogi gruntowe, które są jeszcze w Płocku niezrealizowane od 20-30 lat czy nawet 50 lat, czy przyjąć tę decyzję, że właśnie przyjmujemy bezpłatną komunikację. Piotr Dyśkiewicz pracuje nad rzetelnymi badaniami, które wskazują, jak to wygląda w innych miastach, bo sprawa jest bardzo złożona – przybliżył problem z bezpłatną komunikacją miejską Tomasz Kominek.

Co zawiera pierwszych 20 punktów z puli 100? Prezentujemy poniżej…

1. Umowa społeczna mieszkańców Płocka z PKN Orlen
2. Oczyszczacze powietrza do przedszkoli i szkół
3. Mobilne fotopułapki. Likwidacja dzikich wysypisk
4. Tablica wyświetlająca na teatrze pomiar powietrza
5. Osiedlowe eko-bazarki. Współpraca z rolnikami i sadownikami
6. Budowa 4 tężni w Płocku. Wiaty solankowe
7. Budowa naturalnych ekranów wzdłuż ścieżek rowerowych (drzewa tlenowe)
8. Punkt wymiany zużytych surowców wtórnych np. na wodę
9. Zwiększenie dofinansowania na wymianę kotłów grzewczych do 80 proc.
10. Gazyfikacja m.in. Starówki, ul. Wyszogrodzkiej, lewego brzegu Wisły

11. “Drzewa młodych płocczan” – kontynuacja programu
12. Eko-straż – monitorowanie jakości środowiska
13. Mini pasieki na budynkach użyteczności publicznej
14, Pozyskiwanie środków z Urzędu Marszałkowskiego na mikroinstalacje i pompy ciepła
15. Współdziałanie i wsparcie spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych przy tworzeniu zielonych placów zabaw oraz miejsc rekreacyjnych
16. Wzmożenie działań z “Zielonymi Płucami Miasta” tj. ogrodami działkowymi
17. Badanie i monitoring ruchów osuwiskowych. Pozyskiwanie środków z Funduszu Osuwiskowego
18. Tworzenie oaz zieleni m.in. wymiana nasady drzew alergicznych na te o najmniejszym potencjale alergennym
19.Finansowe włączenie się miasta w budowę i zarządzanie Centrum Onkologii przy WSZ w Płocku
20. Budowa naturalnych, zielonych ekranów wzdłuż tras biegowych (drzewa tlenowe)