Trzeci most, płocki szpital, rewitalizacja i nowe projekty. O tym dyskutowali radni

Trzeci most, płocki szpital, rewitalizacja czy dwa nowe projekty, które nasze miasto będzie realizowało w najbliższym czasie. Były to główne tematy poruszane na sierpniowej, powakacyjnej Sesji Rady Miasta Płocka. 

Informację o możliwościach pozyskania środków zewnętrznych na budowę trzeciej przeprawy mostowej przez Wisłę przekazał zgromadzonym w auli ratusza prezydent Andrzej Nowakowski: – Nie możemy aplikować o środki z tego programu, ponieważ z udziału w nim zostały wykluczone miasta na prawach powiatu, a takim jest Płock. Miasto zwróci się do samorządu województwa i powiatu o złożenie takiego wniosku.

Przypomnijmy. Na czerwcowej sesji radni zobowiązali władze miasta do złożenia wniosku do programu rządowego „Mosty dla Regionów”.

Ważną częścią sesji była dyskusja o kondycji Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. Radni debatowali o finansach spółki, jej współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i realizacji kontraktów. W ubiegłym roku PZOZ otrzymał więcej pieniędzy z NFZ, który rozliczył nadwykonania zabiegów z poprzednich lat i miał mniejszą stratę.

Na sierpniowej sesji radni postanowili udzielić poręczenia finansowego Agencji Rewitalizacji Starówki, zabezpieczającego kredyt na remont kamienicy przy ul. Królewieckiej 18. Obecny parterowy budynek zostanie rozbudowany – na dole będą lokale użytkowe, na kolejnych trzech piętrach – mieszkania. Początek prac budowlanych ARS planuje jeszcze w tym roku.

Płock będzie realizował dwa projekty dofinansowanie ze środków europejskich, na co zgodę wyraziła rada miasta. Pierwszy projekt – „Przedszkolni giganci” – adresowany jest do 99 dzieci i 35 nauczycieli z dwóch miejskich przedszkoli integracyjnych nr 31 i 15. Program zakłada zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych, a także doskonalenie umiejętności nauczycieli, aby lepiej dbać o potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami i deficytami. Z kolei projekt „Juniorzy na Politechnice” ma pomóc dzieciom i młodzieży w zdobyciu kompetencji niezbędnych na rynku pracy. Przeszkoleni zostaną także ich rodzice, bo to oni na co dzień służą radą swoim pociechom w wyborze ścieżki kariery.

Radni nie zgodzili się zaś na wydzierżawienie nieruchomości na płockim nabrzeżu. Prywatny inwestor, w zamian za wybudowanie obiektu gastronomicznego, którego koszt powstania oszacowano na 2,1 mln zł, mógłby dzierżawić teren przez 30 lat.

Miejscy rajcy podjęli też uchwałę w sprawie nadania skwerowi przy przyczółku mostu im. Legionów Piłsudskiego imienia Aleksandra Witkowskiego. To inicjatywa Towarzystwa Technicznego w Płocku, które w ten sposób chciało uczcić 80 rocznicę wybudowania mostu oraz 120. rocznicę urodzin inż. Witkowskiego, który był odpowiedzialny za budowę i odbudowę płockiej przeprawy.

Źródło i fot: UMP.