Podziękować rolnikom za ich trud. Zaproszenie na dożynki wojewódzkie i powiatowe [FOTO]

Enej, Sławomir, ludowe zespoły z całego Mazowsza to największe muzyczne gwiazdy zbliżających się Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Tradycyjne zakończenie czasu zbiorów oraz ukoronowanie całorocznej pracy rolników w tym roku odbędzie się 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. A już w najbliższą niedzielę do Gąbina na dożynki powiatowe zaprasza starosta płocki.  

–  Mamy pełną świadomość, że to był trudny rok dla naszych rolników i sadowników – przymrozki, susza, ASF, niskie ceny. To wszystko spowodowało bardzo dużo stresów i bardzo dużo problemów, które mieli nasi rolnicy i sadownicy. Chcemy im podziękować, że mimo tych trudności oraz determinacji udało się zebrać plony – mówił marszałek Adam Struzik podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w delegaturze urzędu marszałkowskiego w Płocku.

– Tradycyjnie chcemy podziękować również Panu Bogu za to, że dał nam możliwość zbiorów, a rolnikom za to, że dzięki swojej pracy, determinacji i wysiłkowi produkują żywność – podkreślał. Adam Struzik zapraszał serdecznie wszystkich do udziału w wydarzeniu. Opowiedział także o atrakcjach, które będą czekały na uczestników dożynek. – Bardzo, bardzo serdecznie zapraszamy dla każdego znajdzie się miejsce.

Najważniejsze punkty tegorocznych Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej, które odbędą się w Sierpcu 16 września to barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, któremu w tym roku towarzyszyć będzie muzyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sierpca, uroczysta msza św. oraz ceremoniał dzielenia się dożynkowym chlebem.

Ponadto na odwiedzających skansen w Sierpcu będą czekać pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty tradycyjnego rękodzieła artystycznego, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego.  Tego dnia będzie się również można przyjrzeć inscenizacjom tradycyjnych wiejskich prac i zajęć codziennych na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich. Jak co roku odbędzie się także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Uczestnicy dożynek będą mogli również obejrzeć dwie wystawy: „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” (prezentowana w  dworach oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.) oraz  „Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

Pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą umilać koncerty zespołów folklorystycznych z różnych części Mazowsza – Zespołu Tańca Ludowego “Masovia” z Płocka oraz Zespołu Ludowego Marysieńki Stare Szpaki i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej – reprezentujące Ziemię Siedlecką. Zespół Śpiewaczy Bieniędzice do Sierpca przyjedzie z Radomszczyzny, a Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad spod Ostrołęki. Na koniec zaśpiewa zespół Enej oraz Sławomir.

Powiatowe Dożynki w Gąbinie

Pierwsze Dożynki Powiatu Płockiego zostały zorganizowane w 1999 r. w Drobinie. Przez prawie 20 lat impreza zdobyła uznanie mieszkańców całego regionu i stała się jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń na Ziemi Płockiej.

W tym roku Dożynki Powiatu Płockiego odbędą się 2 września w Gąbinie, czyli w najbliższą niedzielę. Obchody Święta Plonów rozpoczną się od mszy św. odprawionej w samo południe w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gąbinie. Po mszy nastąpi przemarsz tradycyjnego korowodu dożynkowego na Plac Targowy, gdzie odbędą się główne uroczystości. Nie zabraknie oczywiście obrzędu dożynkowego, który wykona Zespół Tańca Ludowego „Masovia” działający przy Akademickim Centrum Kultury Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku. Będzie dzielenie chlebem, zaplanowano również interesujące występy artystyczne, stoiska z pysznym regionalnym jedzeniem, konkursy oraz pokaz laserowy. Gwiazdą wieczoru będzie Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

– Tradycją Powiatu Płockiego od początku jego funkcjonowania jest organizacja Święta Plonów na poziomie powiatu. W tym roku po raz pierwszy dożynki będą odbywały się w Gąbinie – mówił z kolei Mariusz Bieniek, starosta powiatu płockiego. Starosta opowiedział w kilku słowach o programie wydarzenia, a także o atrakcjach, które będą czekały na uczestników imprezy. – Będzie wiele podziękowań dla naszych rolników. Staramy się zawsze, aby Dożynki Powiatu Płockiego nie były imprezą, na której można się tylko pobawić, ale przede wszystkim żeby ci, którzy ciężko pracują mieli swoje miejsce do podziękowań – tłumaczył starosta.

– Wczoraj na jednym z portali przeczytałem wpis “będą się promować przed wyborami” – i powiem tak, jeżeli dziękowanie rolnikom za to jaki postęp osiągnęli w ostatnich latach to promowanie przed wyborami, to niech tak będzie – podkreślił. – Robimy to co roku czy są wybory czy ich nie ma – zaakcentował.

– A jaki to jest postęp? Otóż rolnicy z powiatu płockiego w ubiegłym roku zatrudnili w swoich gospodarstwach blisko 10 tys. par rąk osób z zagranicy, ponieważ nie ma do pracy już rąk naszych, polskich to tak dziś wygląda rolnictwo powiatu płockiego. Jesteśmy powiatem, który zmienił swoje rolnicze oblicze. Mamy bardzo mądrych rolników, którzy patrzą perspektywicznie w przyszłość – podkreślał Mariusz Bieniek. – Dożynki są świętem, które im się należy i trzeba naszych rolników pokazywać i uhonorować – dodawał. – Chcielibyśmy aby to było święto, na którym pokażemy to co mamy najpiękniejszego i najlepszego w naszym powiecie. A jednocześnie promować rodzinne spędzanie czasu na naszym terenie.

Główną atrakcją dla mieszkańców będzie występ zespołu “Mazowsze”, które zapowie sam… marszałek Adam Struzik. – Także pan marszałek będzie także konferansjerem – żartował Mariusz Bieniek. Na koniec starosta zaprosił wszystkich bardzo serdecznie do Gąbina na Dożynki Powiatu Płockiego.

Z kolei Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku zaprosił w swoim imieniu na dożynki wojewódzkie i powiatowe. – Znam gościnność pana starosty, znam gościnność pana marszałka i dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej, Jana Rzeszotarskiego i wiem, że to będą super rodzinne wydarzenia, na które serdecznie zapraszam

Obecny na konferencji prasowej, wspomniany Jan Rzeszotarski, opowiedział krótko o obrzędach dożynkowych.