Historyczne wykonanie budżetu, nowa sekcja i co z autobusami? Dzieje się w Słupnie [FOTO]

– Uważam, że pierwsze półrocze 2018 roku, jeżeli chodzi o realizację budżetu, jest wyjątkowo udane. Na prawie 37 mln., które przeznaczyliśmy na inwestycje, zrealizowane zostało bez mała 11 mln. – tłumaczy Marcin Zawadka, wójt gminy Słupno. Kwota ta stanowi prawie 30 proc. ogólnego budżetu, zatem takich wykonań i takich cyfr w gminie dotychczas nie było. Śmiało można uznać, że 2018 rok będzie historycznym dla gminy pod kątem inwestycyjnym.

Tych przedsięwzięć faktycznie było i jest na terenie gminy bardzo dużo. Wśród tych największych i najważniejszych, które zrealizowano w tym roku, należy wymienić remont oczyszczalni ścieków, modernizacja i remont remizy OSP w Święcieńcu oraz cały szereg inwestycji drogowych. Wśród nich nie można pominąć wyremontowanych dróg na trasach: Mirosław-Stare Gulczewo czy Rydzyno-Płock. Do tego dochodzi lista odbudowanych i wyremontowanych ulic, które znacznie podwyższają jakość życia mieszkańców. Jak łatwo się domyślać na tym oczywiście nie koniec. Na terenie gminy cały czas trwają prace budowlane przy remontach ulic i dróg.

Nie można pominąć ogromnej inwestycji, jaką jest przebudowa drogi Płock-Rydzyno wraz z infrastrukturą. Położono już drugą warstwę masy asfaltowej. Remontowany odcinek ma długość prawie 1600 metrów. Trasa zyska też oświetlenie i odwodnienie. Dzięki aneksowi, który podpisał włodarz gminy, termin robót skrócono aż o 15 miesięcy, co w rezultacie dało to termin oddania inwestycji do użytku już w maju 2019 roku.

Potrzebny dobry humor i… rower 

Miłośników jazdy na rowerze nie brakuje w gminie, o czym mógł się przekonać zarząd TKKF Wiślanie Słupno, który poszerzył swoją działalność o sekcję rowerową.  Z inicjatywą jej powołania wyszła Zofia Gajewska mieszkanka Ramutowa, która z rowerem praktycznie się nie rozstaje. Jest to jej sposób na życie, zdrowie i dobry nastój. Poparcie dla założenia w Słupnie sekcji rowerzystów znalazła wśród radnych gminnych – Pawła Baranowskiego oraz Piotra Węglińskiego, a także wójta Marcina Zawadki, który ze swojej rowerowej pasji od dawna w gminie jest znany. – To dla mnie czas odpoczynku, relaksu, a także forma bliższego kontaktu z mieszkańcami, który bardzo sobie cenię. Biorę udział we wszystkich rajdach rowerowych, które organizowane są na terenie gminy – mówi Marcin Zawadka. Warto dodać, że gospodarz gminy do pracy również przyjeżdża na rowerze.

W środę, 8 sierpnia, w świetlicy wiejskiej w Słupnie spotkało się kilkunastu rowerowych pasjonatów z terenu gminy, w tym radni gminni m.in. Anna Zalewska, Andrzej Pietrzak, Małgorzata Sawicka, Jarosław Szałkowski. Postanowili, że spotykać się będą cyklicznie, oczywiście na rowerowych wypadach. Na początek zwiedzać będą całą gminę. A jest tu wiele ciekawych miejsc, jak chociażby rekreacyjny szlak biegnący wzdłuż Wisły, gdzie nie brakuje pięknych krajobrazów. Warto też poznać szlak sakralny, biegnący wzdłuż gminnych kościołów. Dodamy, że sympatycy dwóch kółek do swojej pasji dołączyli.. wisienkę na torcie. Otóż, dla uatrakcyjnienia wypadów o zakątkach, które warto zwiedzić i zobaczyć na terenie gminy będzie opowiadał Marek Siwanowicz – historyk, który przybliży historyczne i turystyczne ciekawostki. Do grupy rowerowej dołączył też biegacz i szef klubu – Józef Zalewski. Jak widać, nowo powstała sekcja ma pomysły i plany. Pierwsze rowerowe szlaki już przetarte, przed nimi kolejne do zdobycia. Dodamy jedynie, że sekcja rowerowa otwarta jest dla wszystkich mieszkańców, każdy może do niej przystąpić i czynnie włączyć się w życie gminy.

Kolejna inwestycja wytypowana 

Kilka dni temu Urząd Gminy Słupno ogłosił przetarg nieograniczony na realizację „Budowy ul. Stepowej w Nowym Gulczewie (etap I od ulicy Rogozińskiej do Zagłoby oraz etap II od ulicy Szlacheckiej w kierunku jaru rzeki Rosicy) – Rozwój infrastruktury drogowej”. Zakres prac ma objąć budowę sieci kanalizacji deszczowej na odcinku o długości ok. 730 metrów wraz z osadnikiem i separatorem, w których odbywać się będzie podczyszczanie wód opadowych z substancji ropopochodnych. Po podczyszczeniu wód, przez wybudowany w ramach zadania rów nastąpi ich zrzut do rzeki Rosicy. Budowa kanalizacji deszczowej otworzy możliwość realizacji nie tylko zaprojektowanej ulicy Stepowej, ale też innych dróg na terenie Nowego Gulczewa. Inwestycja obejmie rozpoczęcie budowy nawierzchni ulicy Stepowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Szlachecką do ul. Podbipięty. Otwarcie ofert zainteresowanych firm zaplanowano na 28 sierpnia tego roku.

Stypendia dla najzdolniejszych

Wnioski o stypendium Wójta Gminy Słupno można składać w sekretariacie Urzędu Gminy do 15 września 2018 r. O stypendium mogą ubiegać się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zamieszkujący na stałe na terenie gminy Słupno, którzy w ostatnim roku szkolnym byli laureatami konkursów i olimpiad przedmiotowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim, uzyskali średnią ocen na świadectwie z ostatniego roku szkolnego co najmniej 5.0. Wniosek o przyznanie stypendium może składać: wychowawca, dyrektor szkoły, nauczyciel prowadzący, uczeń, rodzic lub prawny opiekun ucznia, stowarzyszenie, organizacja społeczna i pozarządowa. Do wniosku należy dołączyć potwierdzoną kopię świadectwa szkoły oraz dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe. Stypendium wynosi 200 zł miesięcznie. W minionym roku szkolnym otrzymywało je pięć osób. Informację na temat stypendiów można uzyskać pod numerem telefonu 24-267-95-78.

Wyścigi kajakowe i piknik we Flisie

Już w sobotę 25 sierpnia Urząd Gminy w Słupnie zaprasza mieszkańców na zawody kajakowe o Puchar Wójta gminy Słupno i i Puchar Prezesa Stowarzyszenia Wodniaków Flis. To już piąta edycja imprezy w stanicy w Liszynie. Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godz. 16. Przewidziano dwie kategorie – jedynki oraz zespoły dwuosobowe. Wystartować może każdy chętny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zdobywcy miejsc I – III otrzymają puchary. Do Flisa organizatorzy zapraszają całe rodziny. – Na miejscu będzie ognisko z kiełbaskami, a także potańcówka – zachęcają.

Połączenia autobusowe w gminie Słupno pozostają bez zmian!

To bardzo dobra informacja dla mieszkańców korzystających z usług komunikacyjnych firmy Mobilis. Gmina Słupno ma bowiem podpisaną umowę z firmą Mobilis do końca czerwca 2019 r. oraz rozstrzygnięty przetarg na dowozy szkolne dzieci. Firma zatem zobowiązana jest do obsługi gminy Słupno jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Jak łatwo zauważyć, bardzo dobrą decyzją wójta było podpisanie umowy z Komunikacją Miejską w Płocku o wydłużeniu linii autobusu nr 130.

– W kontekście zmieniających się realiów rynkowych i stopniowym wycofywaniu z świadczenia usług tak dużego przewoźnika jak Mobilis okazuje się, że funkcjonująca linia nr 130 Komunikacji Miejskiej zabezpiecza interes mieszkańców Górnego Słupna i Szelig – tłumaczy Marcin Zawadka. – To był dobry ruch, choć dla niektórych mieszkańców wówczas niezrozumiały.

– Chciałbym podkreślić, że z firmą Mobilis obowiązuje wzajemna umowa o świadczeniu usług do końca czerwca 2019 r. Dlatego obawy, że w gminie Słupno przestaną nagle funkcjonować busy czy autobusy w świetle tych ustaleń są bezzasadne. Podkreślam, że docelowo będę dążył do zwiększenie współpracy z Komunikacją Miejską w Płocku i rozszerzenia sieci przewozów na terenie gminy o kolejne linie autobusowe. Oczywiście w dużej mierze jest to uzależnione od zakończenia trwających remontów dróg – uspokaja włodarz gminy.

Jeszcze więcej informacji ze Słupna możecie przeczytać na Facebooku Urzędu Gminy Słupno, obejrzeć i wysłuchać w wiadomościach Słupno – Informacje lub w najnowszym wydaniu Głosu Słupna.

Fot. Urząd Gminy Słupno.