Pilnie potrzebna krew. Gdzie można się zgłosić?

Zwiększona liczba wypadków w okresie wakacyjnym powoduje, że w szpitalach brakuje krwi. Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku w lipcu i sierpniu zdarzył się co piąty – ze wszystkich – wypadków w całym roku. Dlatego Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Płocku apeluje o oddawanie krwi.

W Płocku krew można oddać w Oddziale Terenowym Nr 36 Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ul. Medycznej 19 w Płocku. Rejestracja odbywa się w godzinach od 7.00 do 13.00 od poniedziałku do piątku oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 7.00-12.00 (tj. 1 września, 6 października, 03 listopada, 1 grudnia)

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy krwiodawca otrzymuje bezpłatne wyniki swoich badań laboratoryjnych (m.in. grupa krwi, morfologia, test na HIV). Po oddaniu krwi dawcy przysługuje m.in. posiłek regeneracyjny, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo.

– W okresie wakacyjnym krew jest szczególnie potrzebna. Bez niej lekarze nie są w stanie przeprowadzić operacji i skomplikowanych zabiegów. Warto pamiętać, że według statystyk aż co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi. Dlatego zachęcamy, aby przeznaczyć około 30-60 minut swojego czasu i dołączyć do grona Honorowych Dawców Krwi. Pobrana krew codziennie ratuje zdrowie lub życie pacjentów w lokalnych szpitalach – czytamy w apelu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Fot. Anna Monika Chyła.