Nowy parking przy cmentarzu komunalnym. Dobre wieści dla kierowców [FOTO]

image_pdfimage_print

– W bieżącym roku zbudowaliśmy parking przy Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Bielskiej na ponad 220 miejsc parkingowych, w tym 30 miejsc dla osób niepełnosprawnych – rozpoczął prezydent Andrzej Nowakowski dzisiejszą konferencję prasową.

Oprócz tego zdemontowano części starego ogrodzenia cmentarza – powstało w to miejsce nowe. Została zamontowana kanalizacja deszczowa, jest też nowe oświetlenie, a także elementy małej architektury. Stoją tam ławeczki, są też stojaki dla rowerów. Posadzono w tym miejscu 190 drzew. – Całkowity koszt robót wyniół ponad 3 mln zł. Prace zostały wykonane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Rozpoczęły się w marcu, a zakończyły w lipcu – kontynuował prezydent. – W tej chwili mieszkańcy już mogą się cieszyć z nowego parkingu przy cmentarzu komunalnym.

Włodarz miasta przypomniał, że w 2015 roku przy nekropolii powstało 90 miejsc parkingowych, w tej chwili – biorąc pod uwagę, te które właśnie oddano do użytku – jest ich 315. To jednak nie koniec dobrych wieści dla kierowców, którzy parkują w naszym mieście. Kilka tygodni temu oddano do użytku parking przy ulicy Otolińskiej. Kolejny parking powstał przy Szkole Podstawowej nr 5 na Radziwiu. W tej chwili powstają miejsca parkingowe przy ulicy Lasockiego. A za przysłowiową “chwilę” rozpocznie się budowa parkingu przy ulicy Jasnej – powstanie on na placu przy garażach. – Jeszcze w tym roku powstanie tak 60 miejsc parkingowych. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców w tym Rady Osiedla Skarpa – mówił Andrzej Nowakowski. Zatem w tym roku łącznie powstanie 320 nowych miejsc parkingowych, z czego 260 już zostało oddane do użytku.

Parking, który powstał przy płockiej nekropolii służy nie tylko do parkowania, bo jednocześnie stanowi dojście do cmentarza od jego drugiej strony. – Przy czym brakuje tu jedynie bramy wjazdowej do cmentarza i furtki – wyjaśniła Grażyna Kępczyńska, kierownik parkingu przy cmentarzu. – Umożliwi to wejście na cmentarz zarówno przez bramę główną, jak i dodatkowe wejście – dodawała. Natychmiast do tego odniósł się prezydent: – Zaprojektowane i przygotowane jest wejście od strony tego parkingu. Będzie zrealizowane w przyszłym roku.

Prezydent wyjaśnił dziennikarzom, że parking, który właśnie powstał jest elementem programu mobilności miejskiej. W jego skład wchodzi jeszcze: przebudowa ulicy Łukasiewicza, kupno 25 autobusów hybrydowych, 40 wiat przystankowych z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej oraz budowa drogi rowerowej wzdłuż ulic Tysiąclecia i Mickiewicza. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 92 miliony złotych z czego 80 proc. wyniosło dofinansowanie z UE, a reszta to środki własne Miasta Płocka. – Jest to projekt zamknięty, który musimy zrealizować i rozliczyć do końca tego roku – wyjaśniał Nowakowski.

Warto dodać, że to jednak nie koniec inwestycji w parkingi, ponieważ właśnie trwa przebudowa wiślanego nabrzeża i po jej zakończeniu na gości bulwarów, czy amfiteatru czekać będzie jeszcze 75 miejsc parkingowych. Toczą się również prace nad parkingiem przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz Płockim Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnym przy ul. Lasockiego, gdzie powstanie kolejne 9 miejsc parkingowych – wylicza z kolei Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza.

Podkreśla, że na osiedlu Tysiąclecia trwają prace nad przebudową starego boiska w zielony skwer przy ul. Hermana. Tu powstanie jeszcze 13 nowych miejsc parkingowych. – A to daje już 349 nowych miejsc do parkowania w tym roku. W planach jest budowa kolejnego parkingu, tym razem przy ul. Jasnej na osiedlu Skarpa. Będzie to ogólnodostępny obiekt otoczony pasem zieleni na 60 stanowisk, o którym wcześniej mówił prezydent. Generalnie rzecz ujmując, w tym roku w Płocku powstanie 409 miejsc parkingowych w różnych częściach miasta.

Włodarz miasta przyznał, że cały czas myśli o poprawie mobilności miejskiej w Płocku. – Jesteśmy w przededniu podpisania umowy na II etap rozwoju mobilności miejskiej. Tu także otrzymaliśmy wsparcie unijne i czekamy jedynie na podpisanie umowy z marszałkiem Adamem Struzikiem, który w tej chwili jest na urlopie, zatem jak wróci, myślę, że wkrótce podpiszemy umowę – tłumaczył. Wymienił też, co powstanie w ramach II etapu mobilności: przebudowa ulicy Kilińskiego, budowę parkingu przy zoo, budowę wiaduktu również przy zoo, droga rowerowa, która połączy aleje Jachowicza z mostem i ulicą Mostową i do tego jeszcze 8 nowych autobusów.

Polecamy: Program mobilności miejskiej, czyli inwestycja za ponad 92 mln zł.