Płockie lotnisko ożyło. Dzień Otwarty Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej [FOTO]

image_pdfimage_print

Minioną niedzielę setki osób postanowiło spędzić na lotnisku płockiego aeroklubu. Było tam co podziwiać i działo się mnóstwo ciekawych rzeczy, które przyciągnęły całe rodziny. Tego dnia bowiem odbywał się Dzień Otwarty Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko wśród amatorów lotnictwa i mocnych wrażeń. Na płockie lotnisko zjechały się całe rodziny z Płocka i powiatu płockiego. W ogóle to nie dziwi, ponieważ nie co dzień ma się okazję zajrzeć za ogrodzenie z napisem „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Aeroklub postanowił jednak otworzyć swoje podwoje dla wszystkich mieszkańców i utworzyć w kalendarzu płockich imprez nową propozycję o rodzinnym charakterze. – Pracownicy Aeroklubu opowiadają sobie anegdoty o zbyt częstej, niestety, reakcji płocczan na informację, że pracują na lotnisku: “Tak? A gdzie, w Modlinie?” – śmieje się prezes AZM, Piotr Michałek.

Zamiarem nowego zarządu AZM było stworzenie inicjatywy, która pozwoli mieszkańcom Płocka na zapoznanie się z tym, co dzieje się na tutejszym lotnisku i z jego ofertą skierowaną do wszystkich zainteresowanych. Odwiedzający mogli więc obejrzeć z bliska flotę powietrzną należącą do Aeroklubu i podziwiać latające modele prezentowane przez sekcję modelarską. Zgromadzeni mogli również postrzelać na strzelnicy czy poddać się charakteryzacji, łudząco przypominającej prawdziwą ranę, a nawet złamanie otwarte.

Na stoiskach była wystawiona broń, można było przymierzać kamizelki kuloodporne i spadochrony a także pomalować twarz w barwy maskujące. Dzieci miały okazję przekonać się, jak wygląda od środka stylowy wóz Ochotniczej Straży Pożarnej oraz nowoczesna karetka ratunkowa. Dostępne były także bezpłatne zjeżdżalnie i zamki do skakania. Atrakcji nie brakowało dla nikogo.

Do samolotu i szybowca udostępnionych do robienia zdjęć za sterami wciąż ustawiały się kolejki chętnych. Dużą popularnością cieszyły się także specjalne loty zapoznawcze nad miastem. – Wbrew pozorom nie jesteśmy zamkniętą społecznością zawodowców, wręcz przeciwnie, przyjmujemy z otwartymi ramionami każdego chętnego na szkolenie pilotażu – wyjaśnia prezes AZM. – Sądząc po zainteresowaniu lotami zapoznawczymi i rosnącej popularności licencji pilota wśród przedsiębiorców, na kolejnym kursie będziemy mieć sporą grupę uczniów-pilotów – cieszy się Piotr Michałek.

Publiczność zgromadzona na płycie lotniska mogła podziwiać widowiskowe loty treningowe aktualnego mistrza świata na motoparalotni Wojtka Bógdała oraz samolotu Zlin 526F. Oprócz nich w powietrzu można było zobaczyć motolotnie, szybowce, samoloty PZL Wilga 104 i Cessna 152, latające modele i treningowe skoki spadochronowe. Kolejną porcję emocji płocki Aeroklub zapowiada już niebawem, zapraszając wszystkich na zlot samolotowy, który odbędzie się 12 sierpnia.

Organizatorzy Dnia Otwartego AZM dziękują: Grupie SkyMagic, Stowarzyszeniu Wiarus, Związkowi Polskich Spadochroniarzy IX oddział w Płocku, firmie Triomed, Ochotniczej Straży Pożarnej w Płocku Trzepowie oraz sponsorom: PKN Orlen (sponsor główny), Warter Fuels, Urządowi Miasta Płock, Komunikacji Miejskiej w Płocku, firmom Agpress i Peklimar a także wszystkim patronom medialnym.

Fot. Prezydent Andrzej Nowakowski oraz Aeroklub Ziemi Mazowieckiej.