Prawie 10 zł za godzinę parkowania. Sejm przyjął nowelizację ustawy

image_pdfimage_print

Czy płocczan czeka podwyżka opłaty za strefę płatnego parkowania? Wszystko wskazuje na to, że może do tego dojść. Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. W pakiecie ustaw znajduje się bardzo ważna zmiana, która dotyczy zasad parkowania w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Ceny za parkowanie w strefach mogą dojść nawet do 9,99 zł. 

Co prawda ustawa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju trafi jeszcze do senatu i prezydenta – do podpisu, ale znając życie, wiele to nie zmieni. Stawki za parkowanie dochodzące do 10 zł za godzinę, które przyjął sejm, są zatem praktycznie pewne.  

Na podstawie nowelizacji ustawy miasta będą mogły tworzyć tzw. Śródmiejskie Strefy Płatnego Parkowania. Dotyczy to jednak tylko miast, które są ponad stutysięczne, na liście jest zatem i Płock. Mniejsze miasta mogą tworzyć strefy bez podziałów na strefy, podobnie było do tej pory. Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców będzie mogło wyznaczać ŚSPP, które miałyby powstać wśród gęstej zabudowy i w ścisłym centrum miasta. 

Przypomnijmy. Dotychczasowy koszt parkowania ustalony był również ustawą i sięgał najwyżej 3 zł za pierwszą godzinę. Stawki te obowiązywały od prawie 20 lat. Uchwalone obecnie 10 zł bez 1 grosza, jest górną granicą za pierwszą godzinę parkowania. Co ciekawe, podniesienie opłat ma ścisły związek z zapowiadaną podwyżką płacy minimalnej, która w 2019 roku ma wynosić 2200 zł. Jak ma się to do opłat za parkowanie? Otóż w przypadku zwykłej strefy – według ustawodawców – opłata nie może przekroczyć 0,15 proc. płacy minimalnej, w przypadku śródmiejskiej strefy jest to już 0,45 proc. 

Następną sprawą są kary za brak opłaty za parkowanie w strefie. Dotychczas było to 50 zł. Od momentu kiedy nowelizacja wejdzie w życie, kara może być nawet czterokrotnie wyższa i wynosić 10 proc. płacy minimalnej. W ustawie widnieje też zapis, że za parkowanie w strefach samorządy będą mogły pobierać opłaty także w soboty.  

Całą nowelizację ustawy znajdziecie na stronie Sejmu.