Bitwy ‘na śmierć i życie’ nad płockim lotniskiem. Już w najbliższy weekend

image_pdfimage_print

W najbliższą sobotę i niedzielę – 16-17 czerwca na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku po raz kolejny będzie można obejrzeć niezwykle widowiskowe walki powietrzne. Tym razem będą to modele zdalnie sterowane w formule Aircombat, która została zaprojektowana dla odtworzenia walk powietrznych z okresu I i II wojny światowej.

Wysoki poziom organizacyjny i sportowy płockich zawodów przyciąga co roku dużą liczbę zawodników z całego kraju. Każdy model biorący udział w walce to sterowana radiem, niewielka i zwrotna maszyna będąca odwzorowaniem samolotu z danej epoki, napędzana elektrycznym bądź spalinowym silnikiem. W jednej walce bierze udział 7 zawodników, których modele ciągną za ogonem około 10 metrową papierową taśmę.

W trakcie walk zawodnicy zbierają punkty, ale w dużym uproszczeniu należy tę taśmę przeciwnikowi odciąć, a swoją zachować. W walce powietrznej z okresu I wojny światowej dodatkowy cel stanowią styropianowe słupki, ustawione na ziemi, które należy modelem złamać. Reguły zawodów, dla bardziej zainteresowanych, dostępne są na stronach organizatorów. W płockich edycjach zawodów – nie zobaczycie tego nigdzie indziej – celów naziemnych bronią modele czołgów, które strzelają do atakujących słupki modeli piankowymi kulami miotanymi przez ładunki prochowe.

Dwudniowa formuła zwodów przewiduje w sobotę walki modeli piankowych z napędem elektrycznym, a w niedzielę walki modeli z napędem spalinowym. Zawody rozpoczną się około godziny 10:00 i potrwają do późnego popołudnia.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na wyjątkowe widowisko. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Fot. Archiwum organizatora.