Bitwy ‘na śmierć i życie’ nad płockim lotniskiem. Już w najbliższy weekend

image_pdfimage_print

W najbliższą sobotę i niedzielę – 16-17 czerwca na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku po raz kolejny będzie można obejrzeć niezwykle widowiskowe walki powietrzne. Tym razem będą to modele zdalnie sterowane w formule Aircombat, która została zaprojektowana dla odtworzenia walk powietrznych z okresu I i II wojny światowej.

Wysoki poziom organizacyjny i sportowy płockich zawodów przyciąga co roku dużą liczbę zawodników z całego kraju. Każdy model biorący udział w walce to sterowana radiem, niewielka i zwrotna maszyna będąca odwzorowaniem samolotu z danej epoki, napędzana elektrycznym bądź spalinowym silnikiem. W jednej walce bierze udział 7 zawodników, których modele ciągną za ogonem około 10 metrową papierową taśmę.

W trakcie walk zawodnicy zbierają punkty, ale w dużym uproszczeniu należy tę taśmę przeciwnikowi odciąć, a swoją zachować. W walce powietrznej z okresu I wojny światowej dodatkowy cel stanowią styropianowe słupki, ustawione na ziemi, które należy modelem złamać. Reguły zawodów, dla bardziej zainteresowanych, dostępne są na stronach organizatorów. W płockich edycjach zawodów – nie zobaczycie tego nigdzie indziej – celów naziemnych bronią modele czołgów, które strzelają do atakujących słupki modeli piankowymi kulami miotanymi przez ładunki prochowe.

Dwudniowa formuła zwodów przewiduje w sobotę walki modeli piankowych z napędem elektrycznym, a w niedzielę walki modeli z napędem spalinowym. Zawody rozpoczną się około godziny 10:00 i potrwają do późnego popołudnia.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na wyjątkowe widowisko. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Fot. Archiwum organizatora.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.