W świecie kolorów – nowe odsłony tapety

image_pdfimage_print

Kwiaty w każdej kulturze wzbudzają zachwyt, równocześnie będąc symbolem piękna oraz delikatności. Nic więc dziwnego, iż zaczęto wykorzystywać ich wizerunek także na domowych dekoracjach: zarówno obrazach, jak i na przedmiotach codziennego użytku. Dziś możemy pójść jednak jeszcze o krok dalej, zamieniając całą ścianę pomieszczenia w wielobarwny ogród! Uzyskać taki efekt pozwoli nam odpowiednia fototapeta. Kwiaty w formie ściennej ozdoby nie tylko skutecznie ożywią każde wnętrze, ale także nadadzą mieszkaniu spokojnego, subtelnego i relaksującego charakteru. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o zaletach tego rodzaju wzorów, na rozmowę zaprosiliśmy specjalistę – eksperta od aranżacji z firmy Myloview.pl.

Fototapeta w kwiaty to sposób na kolorowy zawrót głowy
Widok kwiatów nasuwa nam bardzo wiele przyjemnych skojarzeń. Kiedy jednak wyobrażamy sobie wiosenny ogród albo łąkę, to przed oczami widzimy mnóstwo najróżniejszych kolorów. Kwiaty zachwycają nas delikatnością i różnorodnością, ale przede wszystkim – bogactwem barw. To właśnie ono stanowiło inspirację do stworzenia wielu florystycznych dekoracji. Posługując się fototapetami z kolorowymi kwiatami jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę niezwykłe efekty, które całkowicie odmienią wygląd konkretnego wnętrza oraz sposobu w jaki je postrzegamy. Co więc leży w zasięgu naszych możliwości? O to zapytaliśmy eksperta.

– Bogactwo kwiatowych inspiracji zdaje się być wręcz nieprzebrane. Ponieważ rośliny te występują w najróżniejszych kształtach oraz kolorach, to dobranie spójnego z naszym mieszkaniem wzoru będzie banalnie proste. Oczywiście podczas zakupu możemy kierować się osobistymi preferencjami, ale mimo wszystko warto chociaż chwilę poświęcić na rozważenie estetycznych konsekwencji idących za każdą z barw. I tak intensywnie czerwone kwiaty – jak na przykład maki, pelargonie czy klasyczne róże – wprowadzą do wnętrza wyrazisty akcent, który najlepiej zestawić na bazie kontrastu z ciemnymi meblami. Dla odmiany fototapeta z delikatnymi, błękitnymi niezapominajkami to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń w tonacjach pastelowych, w których zależy nam na uzyskaniu atmosfery spokoju. Oczywiście warto także sięgać po utarte i sprawdzone schematy, jak na przykład łączenie wizerunku ciemnofioletowych wrzosów z jasnym, a nawet białym drewnem.

Pastelowe fototapety na ścianę: kwiaty malowane
Fototapety niekoniecznie muszą być dekoracjami korzystającymi wyłączenie ze zdjęć. Bardzo ciekawie prezentują się również wzory posługujące się ilustracjami, rysunkami oraz malunkami kwiatów. Rośliny te inspirowały artystów wielu okresów i były malowane na dziesiątki różnych sposobów. Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać choćby „Słoneczniki” Van Gogha z dziełami grafików secesyjnych albo płótnami powstałymi w ramach szkoły flamandzkiej. Nie wszystkie obrazy czy ilustracje w równym stopniu będą jednak nadawać się na temat fototapety. Aby osiągnąć więc jak najatrakcyjniejszy efekt, który zagwarantuje, że kwiaty na ścianie naszego domu będą doskonale się prezentować, warto posłuchać kilku rad specjalisty.

– Fototapety mogą pełnić w mieszkaniach dwie role. Po pierwsze wykorzystuje się je jako tło dla mebli, wyposażenia domowego oraz przedmiotów codziennego użytku. Po drugie – można również ozdoby te traktować jako osobną, samodzielną dekorację o bardzo dużym formacie. I to właśnie od oczekiwań dotyczących roli fototapety musimy uzależnić wybór konkretnego wzoru z kwiatami. Jeśli naszym celem jest wyłącznie urozmaicenie wyglądu danego wnętrza i pozbycie się z niego monotonii, to warto skorzystać z delikatnych grafik, utrzymanych w pastelowych, łagodnych kolorach. Lilie, kwiaty wiśni, kwiaty jabłoni – to wszystko motywy, które w tym przypadku sprawdzą się znakomicie. Jeżeli jednak fototapeta ma przede wszystkim przyciągać wzrok, to powinniśmy sięgnąć po nieco inną estetykę. Zwróćmy wtedy uwagę zwłaszcza na wzory z ilustracjami w stylu secesyjnym, kontrastowe grafiki o wielu kolorach oraz rysunki abstrakcyjne.

Uniwersalna fototapeta – kwiaty pasują wszędzie!

Wielką zaletą fototapet z kwiatami jest ich olbrzymia uniwersalność. Tego rodzaju dekoracje możemy wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu domu – od salonu po kuchnię, łącznie z łazienką. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup konkretnego wzoru, posłuchajcie paru wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas dokonywania wyboru.

– Róże kojarzą nam się z elegancją, dlatego doskonale będą się nadawać do pomieszczeń, w których podejmujemy gości. Kwiaty o ciemnych kolorach (jak na przykład granatowe chabry lub fioletowe krokusy), to dobry wybór do sypialni. W łazience wykorzystać możemy natomiast wzory z kwiatami wodnymi, zwłaszcza o niebieskim lub białym kolorze. Do kuchni polecałbym za to wspominane już wcześniej wrzosy.

Źródło i fot: Redro – fototapety na ścianę.