Towarzystwo Przyjaciół Płocka ma pomysł na pomnik. Kogo ma upamiętnić?

image_pdfimage_print

– Nie ma takiego miejsca w Płocku, które upamiętniałoby marynarzy, tych z Flotylli Wiślanej, którzy walczyli w obronie Płocka w 1920 r., a także tych z Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły z września 1939 r. Dlatego uważamy, że na płockim nabrzeżu powinien znaleźć się taki pomnik – mówił Polskiej Agencji Prasowej Paweł Śliwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka.

Jego zdaniem, pomnik poświęcony żołnierzom marynarki wojennej, którzy walczyli i polegli na Wiśle w rejonie Płocka, mógłby stanąć w pobliżu alei spacerowej na nadwiślańskim bulwarze, czyli w miejscu reprezentacyjnym, często odwiedzanym zarówno przez mieszkańców miasta, jaki i przez turystów.

Makietę z projektem pomnika można było obejrzeć podczas Jarmarku Tumskiego na stoisku Towarzystwa Przyjaciół Płocka. Projekt przedstawia okrętowy maszt ustawiony przy kamiennym obelisku z tablicą pamiątkową wspominającą marynarzy oraz daty 1920 r. i 1939 r. – Obok znajduje się fragment okrętu z kotwicą – wyjaśnił Paweł Śliwiński, symbolizujący okręt „Stefan Batory”, który został zatopiony w czasie obrony Płocka przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r. Autorem projektu jest  członek Towarzystwa Przyjaciół Płocka, Waldemar Sochocki.

Podczas trwania dziesiątej edycji Jarmarku TPP chciało podzielić się pomysłem z płocczanami i turystami. Kolejnym etapem – jak wyjaśnił Paweł Śliwiński – będzie oficjalne wystąpienie z inicjatywą budowy pomnika do Urzędu Miasta. – Trudno teraz mówić o terminie, w którym projekt mógłby zostać zrealizowany – podkreślił w rozmowie z PAP prezes TPP. Zaznaczył jednak, że uroczystą okazją do odsłonięcia pomnika mogłaby być 100. rocznica obrony Płocka przed armią bolszewicką, czyli sierpień 2020 r.

– Czy uda się to zrealizować w ciągu dwóch lat, zobaczymy. Przyszłość pokaże – zaznaczył w rozmowie z PAP Śliwiński. Przyznał, że inicjatorzy budowy pomnika, oprócz projektu, mają również jeden z jego elementów, okrętowy maszt, który dawniej stał na terenie płockiej Stoczni Rzecznej.

Przypomnijmy. Towarzystwo Przyjaciół Płocka działa od 1998 roku. Jest organizacją społeczną skupiającą w swoich szeregach wszystkich, którzy chcą aby nasze miasto było piękniejsze i przyjazne dla mieszkańców, którzy pragną przypominać jego historię i edukować w tym zakresie najmłodsze pokolenia. Jednym z obszarów zainteresowania TPP są związki Płocka z Wisłą i rola jaką królowa polskich rzek odegrała w historii naszego grodu.

Fot. Towarzystwo Przyjaciół Płocka.