Przybywają kolejne kilometry dróg rowerowych. Płock staje się ‘rowerowy’ [FOTO]

image_pdfimage_print

– Obecnie w naszym mieście mamy ponad 52 km ścieżek i szlaków rowerowych. W tym roku przybędą kolejne kilometry takich dróg, m.in. dzięki realizacji projektu „Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta Płocka”, na który pozyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Nowe drogi budowane są na terenach zurbanizowanych, na których zlokalizowane są liczne budynki użyteczności publicznej, przychodnie, szkoły, centra handlowe, liczne podmioty gospodarcze oraz bloki mieszkalne. Infrastruktura dróg rowerowych zaplanowanych w ramach projektu pełnić będzie funkcję korytarzy transportowych. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 15 mln zł, a dofinansowanie unijne ponad 11,4 mln zł (80 proc. wydatków kwalifikowanych).

Projekt obejmuje budowę 13 km dróg rowerowych w Płocku. W ramach prac prowadzone są roboty w branży budowlanej, instalacyjnej, elektrycznej. Zakres projektu obejmuje także takie elementy infrastruktury rowerowej jak: separatory, parkingi i stojaki dla rowerów, strefy uspokojonego ruchu „tempo 30”. Niektóre z tych zadań już zostały zrealizowane, inne są bardzo zaawansowane.

Rowerzyści mogą już korzystać z nowych dróg w lewobrzeżnej części miasta – drogi R-32, czyli znajdującej się w ciągu ulicy Dobrzykowskiej – na odcinku od ul. Wąskiej do granicy miasta oraz R-70 w ciągu ulicy Popłacińskiej, Portowej i Kolejowej (od ulicy Kolejowej do granicy miasta oraz od ulicy Portowej do lewobrzeżnego nadbrzeża Wisły).

Bardzo zaawansowana jest budowa drogi rowerowej R-1, potocznie zwana magistralą rowerową. Będzie miała ona ponad 5 km długości i połączy centrum miasta z Podolszycami od alei Armii Krajowej do ulicy Łukasiewicza (w ciągu ulic Wyszogrodzka, Piłsudskiego, Jachowicza.

W ramach inwestycji powstaje droga rowerowa o nawierzchni asfaltowej oraz chodniki z kostki betonowej, przebudowywana jest infrastruktura podziemna i naziemna w rejonie skrzyżowań i w miejscach ewentualnych kolizji z istniejącymi sieciami. Z powstającą drogą rowerową, zostaną połączone już istniejące ścieżki rowerowe w ulicach: Graniczna, Otolińska, Kobylińskiego, Nowaka, Łukasiewicza. Prace przy tej inwestycji są bardzo zaawansowane. Asfaltowa nawierzchnia została już położona na odcinku o długości 4 km. Zakończenie prac planowane jest na początek lipca tego roku.

W ramach projektu powstaną też drogi rowerowe: R-62 w ciągu Alei Broniewskiego (o długości 775 m) oraz R-21 w ciągu ulicy Mostowej, od mostu do ul. Tumskiej (o długości 609 m). W drodze przetargu został już wybrany wykonawca. Inwestycja ma być gotowa do połowy października.

– W tym roku w sumie będziemy mieli w Płocku blisko 70 km dróg rowerowych. Rozwijając infrastrukturę rowerową chcemy zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z takiej formy transportu, aby ograniczyć ruch samochodowy, co niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. ma wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego – podkreśla prezydent Nowakowski.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Fot. UMP.