Co krytykują, a co chwalą? Ciekawa analiza partii i płockich polityków

– W długi majowy weekend postanowiłem przyjrzeć się, jak Platforma Obywatelska, jako cała formacja polityczna wypada w Internecie, szczególnie w najpopularniejszej jego odmianie, czyli mediach społecznościowych. Analiza której dokonałem nie jest dla zbyt optymistyczna. Platforma Obywatelska praktycznie nie istnieje w Internecie poza nielicznymi wyjątkami – rozpoczyna swój, ciekawy post Krzysztof Murawski, płocczanin. 

Do przeprowadzenia analizy mieszkańcowi naszego miasta posłużyły trzy wydarzenia, które miały lub będą miały miejsce w najbliższych dniach maja 2018 roku. Pierwszym z nich było Święto Pracy – 1 Maja. – Tutaj prym w Internecie wiedli politycy i sympatycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dużo postów, tweetów, komentarzy było także od działaczy .Nowoczesnej, Partii Razem i Komitetu Obrony Demokracji. Platforma w tym rankingu zajęła piąte miejsce przed Polskim Stronnictwem Ludowym. To była oczywiście aktywność popierająca Święto Pracy, natomiast Prawo i Sprawiedliwość razem z Kukiz’15 swoją aktywnością krytykującą 1 Maja, pokonał całą zjednoczoną opozycję i np. Facebook ich posty krytykujące Święto Pracy wyświetlał na samej górze strony – napisał pan Krzysztof.

Drugim świętem, któremu przyjrzał się płocczanin to 2 maja Święto Flagi. – Zdecydowanym liderem popierającym to święto zarówno na Facebooku, jak i Twiterze i Instagramie został PiS i telewizja prorządowa TVP INFO. Trzecie miejsce dla Kukiz’15, czwarte dla Platformy Obywatelskiej. Dalej PSL, .Nowoczesna, SLD, KOD, Partia Razem.

Trzecie wydarzenie, które dopiero nadejdzie, to Marsz Wolności – 12 maja organizowany przez Platformę Obywatelską. – Tutaj na razie liderem jest PO, jeżeli chodzi o poparcie i pozytywne posty i tweety. Co ciekawe, PiS jest na pierwszym miejscu aktywności, jeżeli chodzi o krytykę tego wydarzenia, a TVP INFO na drugim, chociaż tak bardzo wcale mnie to nie dziwi – czytamy w poście. – Do marszu pozostał jeszcze tydzień i krytyka wydarzenia organizowanego przez Platformę w wykonaniu PiS i TVP jeszcze się najprawdopodobniej nasili – dochodzi do wniosku Krzysztof Murawski. – Dużą aktywność popierającą marsz wykazuje .Nowoczesna, PSL i SLD. Jest więc nadzieja, że tutaj posty i i tweety opozycji będą publikowane na samej górze – podkreśla.

Pan Krzysztof nie pozostał bierny w swoich wyliczeniach w stosunku do lokalnych polityków. – Dokonałem również analizy w formie zabawy oczywiście, aktywności polityków na FB wywodzących się tylko z Płocka – czytamy w poście. Analiza, której dokonał płocczanin dotyczy okresu i postów zamieszczanych przez poszczególne osoby od 30 kwietnia do 3 maja 2018 roku.

– Facebook punkty przyznaje za: udostępnienie posta 3 pkt., za komentarz 2 pkt. i za lajka 1 punkt – pisze pan Krzysztof. Według wyliczeń mieszkańca Płocka, pierwsze miejsce zajął w tym swoistym rankingu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) który w okresie 30 kwietnia – 3 maja opublikował 9 postów. Posty prezydenta udostępniono 23 razy razy 3 pkt. co daje 69 facebookowych punktów. Komentarzy było 24, razy 2 pkt. daje to 48 pkt. Prezydent Płocka zebrał 561 lajków każdy po 1 punkcie co daje 561 pkt. Włodarz miasta zgromadził zatem 678 pkt.

Drugie miejsce zajęła poseł Elżbieta Gapińska (PO), która udostępniła 7 postów, które udostępniono 12 razy 3 daje to 36 pkt. Uzyskanych komentarzy było 4 razy 2 pkt. daje to 8 pkt. Lajków było 501 po 1 pkt – daje to 501 pkt. Razem posłanka uzyskała 545 pkt.

Trzecie miejsce zajął radny Wojciech Hetkowski (SLD), który udostępnił 10 postów, udostępniano je 20 razy po 3 pkt. to daje 60 pkt. Komentarzy było 31 po 2 pkt. za każdy – to daje 62 pkt. Radny zebrał 253 lajki po 1 pkt. co daje 253 pkt. Razem 375 pkt.

Czwarte miejsce należy do radnej Wioletty Kulpy (PiS). Przewodnicząca płockiego klubu udostępniła 5 postów, udostępniono je 7 razy po 3 pkt. to daje 21 pkt. Komentarzy było 8 co daje 16 pkt. Radna zebrała 281 lajków. Zliczając te punkty w puli znalazło się 318 pkt.

Piąte miejsce należy do posła Piotra Zgorzelskiego (PSL). Na tablicy pojawiły się 4 posty. Udostępnień było 15 – licząc po 3 pkt. to daje 45 pkt. Poseł uzyskał 2 komentarze razy 2 pkt. to daje 4 pkt. i zebrał 153 lajki razy 1 pkt, to daje 153 pkt. Razem 202 pkt.

– Pozostałych nie sklasyfikowałem, ponieważ nie przekroczyli 200 pkt., a taką obrałem metodę analizy, że kto nie uzyska min. 200 pkt. nie będzie klasyfikowany. Dziękuję za uwagę i za przeczytanie posta do końca. Miłej majówki – kończy swój post Krzysztof Murawski. – Po wakacjach np. we wrześniu postaram się dokonać analizy aktywności niektórych, wybranych polityków ( nie wiem jeszcze jakie przyjmę kryteria) za cały miesiąc – zapowiada płocczanin.

Gratulujemy panu Krzysztofowi cierpliwości. Dziękujemy także, za możliwość skorzystania z materiału. Będziemy oczekiwać z niecierpliwością na wyliczenia i nietypową analizę, która może żartobliwa, ale mówi bardzo wiele, a właściwie wszystko.

Fot: UMP, archiwum prywatne Elżbiety Gapińskiej oraz “Dziennik Płocki”.