Książki dla polskich szkół na Wileńszczyźnie. Konkurs dla bibliotek

image_pdfimage_print

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości można świętować na wiele sposobów: uroczystymi apelami, wspominaniem bohaterów, imprezami sportowymi. Można też wesprzeć dzieci i młodzież uczące się w polskich szkołach, ale poza granicami naszego kraju.

Z taką inicjatywą wyszedł starosta płocki Mariusz Bieniek, który postanowił zorganizować konkurs dla bibliotek leżących na terenie powiatu płockiego. Jego ideą jest zebranie jak największej liczby książek, które później zostaną przekazane polskim szkołom na Wileńszczyźnie.

Chcielibyśmy, aby nasi rodacy wiedzieli, że pamiętamy o nich, a rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest świętem, które powinno zjednoczyć nas wszystkich. Nie jest w tym momencie ważne, w jakim kraju mieszkamy, jakie mamy poglądy, w co wierzymy, kogo kochamy. Najważniejsze, byśmy w tak pięknej chwili poczuli się jednym, silnym narodem – mówi starosta Mariusz Bieniek.

Konkurs adresowany jest do bibliotek, ponieważ to właśnie one najbardziej kojarzą się z książkami. Ale tak naprawdę wykazać będą się mogli mieszkańcy Powiatu Płockiego, bo to oni będą przynosić książki do wybranych placówek. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie karty zgłoszeniowej i przekazanie jej wraz ze zbiorem książek do siedziby Starostwa Powiatowego w Płocku. Biblioteki mają na to czas do 31 maja 2018 roku.

Uwaga – tematyka książek jest dowolna: mogą to być publikacje naukowe, historyczne, ale również – rzecz jasna – literatura piękna. Dla placówki, która zbierze najwięcej książek, przewidziana jest nagroda rzeczowa o wartości 2500,00 zł brutto. Pozostałym uczestnikom wręczone zostaną dyplomy uczestnictwa w konkursie. Nagrodzona zostanie tylko jedna biblioteka, która zbierze największą liczbę książek, ale do polskich szkół na Wileńszczyźnie trafią wszystkie książki, które zbierzemy podczas konkursu.

Wyniki konkursu Starostwo ogłosi do 15 czerwca 2018 roku na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Zapraszamy do udziału i wsparcia polskich uczniów na Wileńszczyźnie!

Karta zgłoszeniowa do pobrania tutaj: http://powiat-plock.pl/attachments/article/2036/Karta_zgloszenia.pdf

Regulamin konkursu: http://powiat-plock.pl/attachments/article/2036/Regulamin.pdf

Źródło: Starostwo Powiatowe w Płocku.
Fot. Archiwum Dziennika Płockiego.