Przy Memoriale Sybiraków o obecnie rządzących. 78. Rocznica Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

image_pdfimage_print

– Tak jak w 1940 roku Zbrodnię Katyńską i sprawy Polski użyto do celów politycznych, aby rozbić koalicję antyhitlerowską, tak teraz władze – także dla celów politycznych – używają tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Tak nie powinno być, bo fałszuje się historię i zakłamuje prawdę o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – mówił Remigiusz Bielewicz, prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków podczas obchodów 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

– Po 78 latach Katyń wciąż jest dla nas symbolem największej zbrodni sowieckiej na Polakach. Zbrodni szczególnie ohydnej, bo dokonanej przez okupanta na bezbronnych jeńcach, przedstawicielach polskiej inteligencji. Zbrodni bolesnej, bo dokonanej na naszych ojcach, dziadkach, na naszych braciach – mówił z kolei Roman Siemiątkowski, wiceprezydent Płocka podczas uroczystości.

Przypomnijmy. Wiosną 1940 roku funkcjonariusze radzieckiej policji politycznej (NKWD) zamordowali – według ustaleń polskich historyków i archeologów – co najmniej 21 857 obywateli polskich. Mordu dokonano na mocy decyzji najwyższych władz ówczesnego Związku Radzieckiego.  Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie i szeregowi Wojska Polskiego, a także naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, którzy po agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę zostali po 17 września 1939 roku, zatrzymani przez Armię Czerwoną i uznani za jeńców wojennych. Ofiary ginęły od strzału w tył głowy, a potem pogrzebane w masowych grobach.  

Według części historyków, badających zbrodnię, powodem wymordowania Polaków była chęć pozbawienia narodu polskiego warstwy przywódczej, czyli elity intelektualnej. Za tę zbrodnię Sowieci oskarżali Niemców. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku podczas wizyty ówczesnego prezydenta RP generała Wojciecha Jaruzelskiego w Moskwie, Michaił Gorbaczow przekazał pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, po raz pierwszy oficjalnie przyznając, że zbrodni dokonało NKWD.

W siedemdziesiąt osiem lat od dokonania „zbrodni katyńskiej” na terenie Rosji i Ukrainy znajdują się cztery Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Kijowie-Bykowi. Powstały one dzięki wieloletnim staraniom Rodzin Katyńskich oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uroczystości upamiętniające pomordowanych Polaków odbyły się w piątek, 13 kwietnia, na cmentarzu komunalnym w Płocku przy Memoriale Sybiraków. Płocczanie, jak co roku, oddali hołd zamordowanym w czasie II wojny światowej przez Sowietów. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele: kombatantów, Rodzin Katyńskich, władz miasta, samorządu, służb mundurowych, uczelni wyższych oraz uczniowie płockich szkół. Po części oficjalnej obchodów zgromadzone delegacje złożyły kwiaty, zapalono też znicze.

Fot. DR.