Orlen: Nie planujemy istotnych zmian w ofercie. Czy na pewno były to tylko spekulacje?

image_pdfimage_print

“W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomego rozszerzania oferty czy zmian w sposobie funkcjonowania sieci Orlen, związanych z wchodzącym w życie zakazem handlu w niedzielę, pragniemy podkreślić, że nie są planowane istotne zmiany w ofercie produktowej naszej sieci” – czytamy w komunikacie prasowym koncernu.

– Jednocześnie należy przypomnieć, że zmiana statutu Koncernu, rozszerzająca kategorie produktowe, związana jest wyłącznie z planami zmiany hurtowego modelu zaopatrzenia stacji sieci  PKN Oreln, z trybu zakupów pośrednich, na zakup bezpośredni u producenta, mającymi na celu optymalizację kosztową i wykorzystanie efektu skali. Wiąże się to z określonymi skutkami prawnymi, np. chcąc sprzedawać stacjom franczyzowym młynki do kawy z logo StopCafe, Koncern w Klasyfikacji Działalności musi umieścić całą podklasę 46.43.Z – sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów użytku domowego – tłumaczy spółka. – Zmiany w ofercie sieci, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Koncernu, dotyczyć mogą przede wszystkim sukcesywnego zwiększania dostępności produktów pochodzących od rodzimych producentów – oświadcza spółka w komunikacie.

Przypomnijmy. Na początku stycznia media ogólnopolskie i lokalne obiegła wieść, że Orlen na najbliższym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy będzie głosował zmiany w statucie, stanowiące o rozszerzeniu profilu działalności. Spółka ogłosiła wówczas, że chce poszerzyć swoją działalność o sprzedaż hurtową kilkunastu grup produktów. Wśród nich wymieniano między innymi: mleko, wyroby mleczarskie, jaja, oleje i tłuszcze jadalne, mięso i jego przetwory, ryby, skorupiaki i mięczaki, odzież i obuwie, wyroby porcelanowe, ceramiczne i szklane, zegarki, biżuterię czy elektryczne artykuły użytku domowego.

W związku z proponowanymi zmianami w koncern uderzyła ogromna fala krytyki w mediach społecznościowych i na stronach portali informacyjnych. Komentarze głównie dotyczyły tego, że Orlen w ten sposób chce ominąć, wchodzącą w życie ustawę o zakazie handlu w niedzielę w sklepach. 2 lutego b.r na wyżej wymienionym zgromadzeniu zmiany w statucie przyjęto. – Akcjonariusze dokonali także zmian w statucie spółki, pozwalających na modyfikacje modelu zakupowego artykułów pozapaliwowych dla stacji paliw poprzez rezygnację z zakupów w hurtowniach, na rzecz bezpośredniego zaopatrzenia u producentów, co zgodne jest ze strategią segmentu detalicznego Spółki – informował w lutym koncern.

O planowanych zmianach na stacjach PKN Orlen pisaliśmy na naszych łamach w artykule: Czy to był główny powód zakazu handlu? Orlen chce sprzedawać prawie wszystko.

Fot. PKN Orlen.