Orlen: Nie planujemy istotnych zmian w ofercie. Czy na pewno były to tylko spekulacje?

image_pdfimage_print

“W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomego rozszerzania oferty czy zmian w sposobie funkcjonowania sieci Orlen, związanych z wchodzącym w życie zakazem handlu w niedzielę, pragniemy podkreślić, że nie są planowane istotne zmiany w ofercie produktowej naszej sieci” – czytamy w komunikacie prasowym koncernu.

– Jednocześnie należy przypomnieć, że zmiana statutu Koncernu, rozszerzająca kategorie produktowe, związana jest wyłącznie z planami zmiany hurtowego modelu zaopatrzenia stacji sieci  PKN Oreln, z trybu zakupów pośrednich, na zakup bezpośredni u producenta, mającymi na celu optymalizację kosztową i wykorzystanie efektu skali. Wiąże się to z określonymi skutkami prawnymi, np. chcąc sprzedawać stacjom franczyzowym młynki do kawy z logo StopCafe, Koncern w Klasyfikacji Działalności musi umieścić całą podklasę 46.43.Z – sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów użytku domowego – tłumaczy spółka. – Zmiany w ofercie sieci, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Koncernu, dotyczyć mogą przede wszystkim sukcesywnego zwiększania dostępności produktów pochodzących od rodzimych producentów – oświadcza spółka w komunikacie.

Przypomnijmy. Na początku stycznia media ogólnopolskie i lokalne obiegła wieść, że Orlen na najbliższym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy będzie głosował zmiany w statucie, stanowiące o rozszerzeniu profilu działalności. Spółka ogłosiła wówczas, że chce poszerzyć swoją działalność o sprzedaż hurtową kilkunastu grup produktów. Wśród nich wymieniano między innymi: mleko, wyroby mleczarskie, jaja, oleje i tłuszcze jadalne, mięso i jego przetwory, ryby, skorupiaki i mięczaki, odzież i obuwie, wyroby porcelanowe, ceramiczne i szklane, zegarki, biżuterię czy elektryczne artykuły użytku domowego.

W związku z proponowanymi zmianami w koncern uderzyła ogromna fala krytyki w mediach społecznościowych i na stronach portali informacyjnych. Komentarze głównie dotyczyły tego, że Orlen w ten sposób chce ominąć, wchodzącą w życie ustawę o zakazie handlu w niedzielę w sklepach. 2 lutego b.r na wyżej wymienionym zgromadzeniu zmiany w statucie przyjęto. – Akcjonariusze dokonali także zmian w statucie spółki, pozwalających na modyfikacje modelu zakupowego artykułów pozapaliwowych dla stacji paliw poprzez rezygnację z zakupów w hurtowniach, na rzecz bezpośredniego zaopatrzenia u producentów, co zgodne jest ze strategią segmentu detalicznego Spółki – informował w lutym koncern.

O planowanych zmianach na stacjach PKN Orlen pisaliśmy na naszych łamach w artykule: Czy to był główny powód zakazu handlu? Orlen chce sprzedawać prawie wszystko.

Fot. PKN Orlen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.