Chaos wokół ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Co z płockimi galeriami?

image_pdfimage_print

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a jej wdrożenie już wprowadza chaos i nieporozumienia. Co tak naprawdę oznacza zakaz handlu w niedziele i dlaczego galerie handlowe zgodnie z prawem mogą być otwarte? Wyjaśnia przedstawiciel Polskiej Rady Centrów Handlowych…

Wokół nowych regulacji związanych z zakazem handlu w niedziele zaczęło krążyć wiele błędnych opinii. Zanim nowe prawo zacznie obowiązywać w praktyce, warto ustalić fakty.

Po pierwsze: – zakaz dotyczy podmiotów prowadzących działalność handlową (sprzedażową), a zatem obejmuje sklepy, stoiska, stragany, domy towarowe itp. i nie wprowadza ograniczenia skierowanego do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.
Po drugie: – należy przypomnieć, że centra handlowo-usługowe od dawna nie są już miejscem, w którym odbywa się wyłącznie handel. Na ich terenie prowadzona jest również działalność w zakresie gastronomii, rekreacji, kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku w formie restauracji, barów, kin, muzeów, koncertów, boisk, placów zabaw, siłowni, torów kartingowych, a nawet przychodni lekarskich.

W Płocku mamy trzy galerie handlowe: Wisłę, Mazovię i Atrium Mosty. Zapytaliśmy w nich, czy mieszkańcy w niedziele, które objął zakaz handlu, klienci zastaną zamknięte drzwi galerii? – Centrum będzie czynne, mogą być ograniczenia co do niektórych sklepów znajdujących się w obiekcie, ale czynne będzie – informują nas Mosty. – Oczywiście, że galeria będzie czynna. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin – słyszymy w galerii Mazovia. –  Na chwilę obecną nie planujemy wydłużenia godzin otwarcia Centrum w żadne inne dni handlowe. O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco. Wyjątek w ustawie dotyczy m.in. branży gastronomicznej oraz kulturalnej i rozrywkowej, dlatego część z lokali na terenie Galerii Wisła będzie działać również w niedziele objęte zakazem handlu – odpowiedziała nam galeria Wisła.

Dzisiejsze centra i galerie handlowe stanowią rodzaj przestrzeni publicznej. Dostęp do szeregu usług sprawia, że spełniają one ważne funkcje społeczne – pozwalają na integrację z rodziną, wypoczynek, rekreację, rozwój kulturalny i sportowy. Szczególną popularnością cieszą się one w weekendy. Prawdziwym ryzykiem związanym z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, o którym PRCH alarmowała na podstawie badań i prognoz gospodarczych, jest to, że wbrew intencji ustawodawcy, aby galerie handlowe, a w nich punkty gastronomiczne, rozrywkowe czy kulturalne itp. pozostały w niedziele otwarte, ich najemcy się na to nie zdecydują ze względu na mniejszą liczbę klientów, niższą sprzedaż i konieczność pokrycia kosztów funkcjonowania centrów tylko przez część sklepów, które nie są objęte zakazem.

Zakaz tym samym doprowadziłby do wyeliminowania możliwości korzystania przez społeczeństwo z usług socjalno-kulturalnych oferowanych przez centra i galerie handlowe w każdą niedziele. Płockie galerie zatem zapraszają…

Fot. Galeria Wisła i Galeria Mazovia.