Jak ratować osoby, pod którymi załamał się lód? Nauczą cię płoccy woprowcy

Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już dawno dało się poznać z prowadzonych działań na rzecz mieszkańców Płocka i nie tylko.  Tym razem przygotowano bardzo ciekawą ofertę. Woprowcy przeprowadzą szkolenie z zakresu ratownictwa i samoratownictwa lodowego.

Należy mieć świadomość, że wiedza statystycznego mieszkańca Polski na temat bezpiecznych zachowań na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest praktycznie żadna. Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza 10 cm, to jest to dowód na możliwość bezpiecznego przebywania na lodzie. – W ogóle tak nie jest – przekonują ratownicy płockiego WOPR.

O sposobach przygotowania się do wejścia na lód, rodzajach akwenów wodnych, na które można wchodzić zimą, sposobach użycia podręcznego sprzętu ratunkowego (sanki, szalik, gałąź, drabina, itp.), i co najważniejsze zachowaniu się w sytuacji załamania się lodu, będzie można usłyszeć a także zobaczyć w trakcie szkolenia.

Odbędzie się ono w formie zajęć praktycznych w niedzielę 25 lutego od godziny 12:00 na płockim zalewie „Sobótka”. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo odwołania szkolenia z powodów niesprzyjających warunków hydrometeorologicznych.

Każdy, kto tego dnia zdecyduje się przybyć na płocki zalew „Sobótka” i okaże się aktualnym zaświadczeniem od lekarza o stanie zdrowia, będzie mógł wziąć praktyczny udział w szkoleniu. Wystarczy zabrać z domu jeden dodatkowy komplet rzeczy, w które zwykle ubieramy się zimą (czapka, rękawiczki, kurtka, bluza, bielizna spodnie, skarpety, buty), a także plecak wyposażony w pas biodrowy i dwa duże worki foliowe np. na śmieci min. 60 l. – Bez wątpienia wiedza i umiejętności nabyte w trakcie szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych – tłumaczą płoccy woprowcy.

Szkolenie, które przeprowadzi WOPR wspiera Urząd Miasta Płocka.

Fot. KWP Radom oraz UMP.