Mnóstwo atrakcji, wystawców i imprez. Mowa o 10. edycji Jarmarku Tumskiego [FOTO]

image_pdfimage_print

Jarmark Tumski to szczególna impreza w życiu naszego miasta. W trakcie jego trwania do Płocka przyjeżdżają turyści z najdalszych zakątków Polski. Miasto ożywa z niebywałą mocą. Organizatorzy dbają o imprezy towarzyszące, które przyciągają setki osób. W tym roku płocki Jarmark odbędzie się po raz dziesiąty, czyli jubileuszowy!

W Muzeum Żydów Mazowieckich odbyła się pierwsza konferencja prasowa dotycząca wydarzenia. Przedstawiciele organizatorów imprezy “zapisali” pierwsze karty jubileuszowej edycji Jarmarku Tumskiego. 10. edycja imprezy odbędzie się w dniach 1-3 czerwca bieżącego roku. Podobnie jak w ubiegłych latach, teren Jarmarku zostanie podzielony na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, militaria, sztuki oraz dziecięcą.

Biuro Jarmarku Tumskiego rozpoczęło pracę w miniony czwartek (1 lutego). Zainteresowanie wystawców dziesiątą edycją imprezy jest ogromne. Tylko do wtorku (6 lutego) biuro przyjęło ponad 100 zgłoszeń z całego kraju. Organizatorzy informują, że karty zgłoszeniowe, które można pobrać ze strony internetowej Jarmarku, należy przesłać do Biura Jarmarku Tumskiego do dnia 30 kwietnia. Najkorzystniejsze ceny za stoisko obowiązują jednak tylko do końca lutego.

Podczas konferencji prasowej jej uczestnicy podkreślali, że poza jubileuszem, jaki w tym roku obchodzi impreza, w 2018 roku świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezydent Andrzej Nowakowski zapowiedział szereg wydarzeń, które odbędą się w ramach Jarmarku i będą bezpośrednio związane z obchodami tego historycznego wydarzenia. Zaprosił także płockie stowarzyszenia i wszelkie grupy artystyczne do współpracy przy tegorocznej edycji imprezy.

Już po raz czwarty zostanie wybita moneta okolicznościowa, którą w tym roku będzie moneta z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzorowana na tych wybijanych w Polsce w latach 1934-39. Rewers upamiętniającego odzyskanie niepodległości numizmatu zostanie opatrzony napisem „100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę 1918-2018”. Moneta po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 16 maja w płockim Muzeum Mazowieckim podczas wernisażu wystawy pn. „Świadkowie tamtych lat” autorstwa Bohdana Kowalczyka. Wystawa obejmować będzie numizmaty, będące swoistymi świadkami roku 1918 i lat poprzedzających odzyskanie niepodległości.

Muzeum Mazowieckie zapowiedziało wystawę płocczanina Franciszka Olkowskiego pn. „Muzyczne pasje-fascynacje. Kolekcja medalierska”. Na wystawie obejrzeć będzie można około 500 przeróżnych medali i medalionów. 1 czerwca odbędzie się także promocja półrocznika „Nasze Korzenie” – periodyku o charakterze popularnonaukowym, skupiającego się na przyrodzie, historii i tradycjach kulturowym północno-zachodniego Mazowsza. Tym razem „Nasze Korzenie” będą w całości poświęcone tematyce niepodległościowej. Ponadto Muzeum zaprosi na koncert pieśni patriotycznych z udziałem zespołu Moja Rodzina, a także na wykłady poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i odzyskaniu niepodległości.

Otwarcie jubileuszowej edycji Jarmarku Tumskiego przypada na 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Organizatorzy mają zatem świetną wiadomość dla najmłodszych uczestników imprezy – w tym roku Dzień Dziecka będzie trwał aż trzy dni. Strefa dziecięca przez cały czas trwania Jarmarku będzie prężnie działała, zapewniając wszystkim dzieciom szeroki wachlarz atrakcji. Na Starówce pojawi się m.in. Zakątek Odkrywców z atrakcjami naukowymi, pokazy grupy JoArt Show, Płocka Zagroda Edukacyjna, Akademia Jedi z pokazami o tematyce Gwiezdnych Wojen, malowanie buziek, stoisko Lego z najnowszymi zestawami czy Manufaktura Papieru Czerpanego.

To tylko część atrakcji, jakie będą czekać na uczestników X Jarmarku Tumskiego. Organizatorzy zaznaczają, że wciąż trwają intensywne prace nad budową programu, a o konkretach dowiemy się 16 maja w Muzeum Mazowieckim podczas otwarcia wystawy „Świadkowie tamtych lat”.

 

 

Fot. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.