ZUS przypomina: Opłacając składki pamiętaj o nowym rachunku

Od stycznia działa nowy sposób opłacania składek. 103,5 tys. płatników w Polsce przelało już pieniądze na indywidualne numery rachunków składkowych.

Działa nowy system opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomimo, że termin na zrobienie przelewu to 10 lub 15 stycznia, to w pierwszym tygodniu stycznia wykonało go już 103,5 tys. płatników w Polsce. Zaksięgowano ponad 740 mln złotych wpłat.

Wszyscy przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że wraz z nowym rokiem zamknięto rachunki bankowe, na które do tej pory opłacali składki. Teraz pieniądze należy przelać na nowy, indywidualny numer rachunku składkowego – oddzielny dla każdego przedsiębiorcy. Składki nie trzeba już dzielić na poszczególne fundusze, ponieważ ZUS podzieli je za nas. Jeżeli nie znamy swojego numeru rachunku, to można sprawdzić go w każdej placówce ZUS lub na stronie www.eskladka.pl.

Zmienił się także wygląd samego przelewu. Do przelewania składek od 1 stycznia należy użyć zwykłego formularza – takiego, jakiego używamy np. do opłacania rachunku za prąd. Jest łatwiejszy do wypełnienia m.in. dlatego, że zawiera mniej danych do uzupełnienia. Klienci ZUS zadają bardzo dużo pytań o nowości w opłacaniu składek, m.in. poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Tymczasem pamiętajmy, że wiele szczegółowych informacji, w tym o wypełnieniu przelewu i pokrywaniu należności przez wpłaty, znajduje się na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy tego, co należy wpisać w tytule nowego przelewu. Odpowiedź jest banalna i nie wymaga kontaktowania się z ZUS – tytuł jest dowolny, można więc wpisać np. „składki” lub „ZUS”. Jeżeli zgadzają się dane identyfikacyjne, to wpłata zaksięguje się poprawnie.

Zmianie ulega nie tylko opłacanie składek, ale także sposób ich księgowania. Pieniądze w pierwszej kolejności uregulują najstarsze zaległości płatnicze (oczywiście o ile takowe istnieją), a dopiero później bieżące zobowiązania. W takim przypadku kwota przelewu nie wystarczy na pełne uregulowanie bieżących składek. Zabraknie wtedy na składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samych przedsiębiorców. Mogą przez to wypaść z ubezpieczenia i nie otrzymać zasiłku, jeżeli zachorują. Nowy sposób księgowania może rodzić u naszych klientów wiele pytań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza więc od połowy stycznia nową usługę – doradców płatników składek. Pomogą oni płatnikom m.in. w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich kontach.

Źródło: Piotr Olewiński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego