Orszak Trzech Króli w wiosennej aurze. Tłumy przeszły ulicami Płocka [FOTO]

image_pdfimage_print

Orszak Trzech Króli to największe w Polsce uliczne jasełka. W tym roku orszaki odbyły się w 644 polskich miejscowościach oraz w 16 za granicami naszego kraju. Hasło tegorocznego – jedynego w swoim rodzaju – ulicznego widowiska brzmiało „Bóg jest dla wszystkich”.

Płocki Orszak Trzech Króli rozpoczął się na dziedzińcu Wyższego Seminarium Duchownego i szkół katolickich. Wiernych ze sceny witał biskup płocki Piotr Libera, prezydent Andrzej Nowakowski, starosta Mariusz Bieniek oraz rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Marek Jarosz. – W radosnej atmosferze Uroczystości Objawienia Pańskiego inaugurujemy w naszej diecezji rok jubileuszowy św. Stanisława Kostki, związany z 450 rocznicą jego śmierci – mówił ze sceny biskup Piotr Libera. Z koli prezydent Płocka podkreślił, że jest przekonany, że wspólne święto oraz udział w orszaku zjednoczą płocczan.

Trzej Królowie na koniach oraz wierni wyruszyli z terenu Wyższego Seminarium Duchownego. Następnie przeszli ulicami: Arcybiskupa Nowowiejskiego, Kwiatka, Bielską i Jachowicza aby zakończyć przy kościele świętego Stanisława Kostki. Tu odbyła się msza święta, podczas której otworzony został Rok św. Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej. W płockim Orszaku Trzech Króli oraz mszy świętej wzięły udział całe rodziny.

W iście wiosennej aurze przez płockie ulice przeszły prawdziwe tłumy. Orszak Trzech Króli w Płocku odbył się po raz siódmy.

Fot. Jacek Łukaszewski oraz Bartek Łukaszewski.