Nowa firma kontroluje bilety w autobusach KM. Jest też kilka innowacji i… udogodnień

image_pdfimage_print

Kilka dni temu Komunikacja Miejska w Płocku zmieniła firmę kontrolującą bilety. Teraz ważność biletów sprawdza firma Callpay Windykacja. Wraz z tą zmianą wprowadzono też kilka innowacji.

W tej chwili kontrolerzy przed rozpoczęciem pracy, raportują zleceniodawcom za pomocą urządzenia mobilnego swoją pozycję GPS oraz numer kontrolowanej linii. Dzięki temu na bieżąco Komunikacja Miejska wie gdzie akurat są. – W ciągu miesiąca przeprowadzą minimum 50 tysięcy kontroli biletowych. I będą się one troszkę różnić od dotychczasowych – zapowiedziała KM.

Otóż każdy kontroler jest wyposażony w nowoczesny smartfon i przenośną drukarkę. Z punktu widzenia pasażera, zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli nie będą mocno zauważalne. Opłata karna, za przejazd bez ważnego biletu, będzie wystawiana z urządzenia mobilnego zamiast opłaty wypisywanej ręcznie. Według płockiej komunikacji miejskiej wprowadzenie takiego systemu umożliwi sprawniejsze działanie, mniejszą ilość popełnianych błędów oraz większą wygodę dla pasażera. – Otrzymana opłata dodatkowa będzie bardziej czytelna i przez to lepiej zrozumiała – uważają w firmie.

Callpay Windykacja uruchomiła także specjalną infolinię dla pasażerów. Wszelkie wątpliwości dotyczące kontroli biletowych będzie można wyjaśnić dzwoniąc pod nr tel.: 614 111 614. Komunikacja Miejska w Płocku informuje, że uprawnienia dotychczasowej firmy kontrolującej „Serinus sp. z o.o.” tracą ważność. Przedsiębiorstwo prosi pasażerów o uważne sprawdzanie nazwy firmy umieszczonej na identyfikatorach kontrolerów.

Opłaty karne i… rabaty

Płocki przewoźnik przypomina także, że jeżeli ktoś otrzyma mandat za jazdę bez biletu, może liczyć na  50 lub 30 procentowy rabat. Są jednak warunki, aby go uzyskać. Pierwszy rabat “gapowicz” otrzyma, jeżeli opłaci w ciągu 3 dni – od dnia wystawienia wezwania – jego zobowiązanie wobec KM. Jeżeli się nie wyrobi w tych trzech dniach, ma szansę na 30 procentową zniżkę. Ta obowiązuje do 7 dnia od wystawienia opłaty karnej. Później należy opłacić całość, czyli 280 zł. Aby ułatwić możliwość korzystania z rabatu, dwóch kontrolerów będzie wyposażonych w terminale płatnicze. Także od razu, na miejscu będziecie można uiścić kwotę mandatu.

Wiadomym jest, że aby uniknąć opłaty karnej, wystarczy mieć ze sobą ważny bilet podczas kontroli. Można go kupić na kilka sposobów: w biletomacie w autobusie, jeśli ten ma awarię to kierowca sprzeda bilet, są też biletomaty stacjonarne (w Galerii Wisła, na Skarpie i w Al. Jachowicza), w kioskach, w punktach sprzedaży KM oraz poprzez aplikacje na smartfony SkyCash i moBilet.

                                                                         Tak wygląda nowa legitymacja kontrolera