Rozpruli worek dobroci. Grupa przyjaciół z Osiedla Górna w Płocku pokazała, że można!

image_pdfimage_print

Przewidując zimę grupa przyjaciół z Osiedla Górna w Płocku, postanowiła pomóc osobom bezdomnym. Od 11 listopada do dziś – włącznie – prowadzili zbiórkę odzieży oraz jedzenia. Utworzyli wydarzenie na Facebooku i… rozpruli worek dobroci płocczan. 

Na stronie wydarzenia pojawiły się zdjęcia z reklamówkami wypełnionymi jedzeniem i ubraniami. Organizatorzy akcji udostępnili także listę najpotrzebniejszych rzeczy. Są wśród nich: fasola, groch, przecier pomidorowy czy zupki chińskie, które bezdomni mogą sobie przygotować w ogrzewalni. Dla osób potrzebujących prowadzili także zbiórkę ciepłych ubrań, a te są niezbędne gdy przychodzą mrozy. – Oprócz jedzenia otrzymaliśmy ciepłe skarpety, majtki, kalesony. Może się to dla nas wydawać czymś najbardziej zwykłym na świecie ale dla bezdomnych to prawdziwy skarb… – podkreślają w jednym z postów. 

Okazuje się, że w ten sposób wspierają zaprzyjaźnioną z nimi inicjatywę Jedzenie Zamiast Bomb, która funkcjonuje na terenie naszego miasta. – Pomagamy, wspieramy jak możemy, a jutro przekażemy wszystko co udało nam się zebrać przez cały tydzień – tłumaczy nam pani Ania, jedna z organizatorek zbiórki. – W ubiegłym roku też przeprowadziliśmy podobną akcję, a wszystkie dary od mieszkańców przekazaliśmy dla Domu Samotnej Matki. Takie akcje prowadzimy raz w roku. Tegoroczna była organizowana z myślą o bezdomnych – podkreśla w rozmowie z nami.

Oprócz pani Ani w grupie jest jeszcze pani Kinga i pan Arkadiusz. – Najpierw prowadziliśmy zbiórkę tylko na naszym osiedlu, w tym roku dzięki Facebookowi “poszło” to dużo dalej. Dary trafiały do nas z całego miasta. Poczuliśmy magię portalu i widać, że płocczanie bardzo wzięli sobie do serca naszą akcję – nie ukrywa zadowolenia, dziękując przy okazji wszystkim, którzy okazali ogromne serce i dobroć. Młodzi mieszkańcy osiedla Górna pokazują, że można! Można pomóc bezinteresownie, nie oczekując słów wdzięczności. Wystarczy się jedynie zorganizować. Oni potrafią. 

Jedzenie Zamiast Bomb pomaga bezdomnym przetrwać najtrudniejszy okres w roku – zimę. Przygotowują w każdą niedzielę gorącą, pożywną, wegetariańską zupę oraz herbatę, którymi o godz. 12 w Pasażu Vuka Karadzica częstuje wszystkich potrzebujących. Często jest tak, że to jedyny ciepły posiłek, który osoby bezdomne mogą zjeść w ciągu całego tygodnia. 

Organizujący akcję ludzie to grupa, która nie otrzymuje żadnych dotacji, nie jest w żaden sposób finansowana. A ich pomoc opiera się właśnie na dobroci i sercu mieszkańców Płocka i nie tylko. Pomagają ponieważ czują taką potrzebę. Pomóżmy im i my. Weźmy przykład z młodych płocczan z Osiedla Górna.   

Z grupą osób, która przeprowadza w naszym mieście akcję Jedzenie Zamiast Bomb można skontaktować się przez Facebooka.