Nowoczesne i komfortowe autobusy będą wozić pasażerów płockiej KM [FOTO]

image_pdfimage_print

– Kupno 25 autobusów hybrydowych jest elementem programu rozwoju zrównoważonej mobilności miejskiej, którego wartość przekracza 92 mln zł – mówił na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Nowakowski.

Konferencja odbyła się w… autobusie marki Solaris Urbino 12 Hybrid, który – jako pojazd demonstracyjny – specjalnie przyjechał na zaproszenie Komunikacji Miejskiej do Płocka. I przejechał przez miasto na Stary Rynek.
Prezydent Andrzej Nowakowski przypomniał, że program mobilności miejskiej otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 66,5 mln zł.

W czwartek – przy okazji konferencji prasowej – miasto podpisało umowę na kupno 25 autobusów hybrydowych. Zakłada ona, że do Płocka przyjedzie 17 autobusów 12-metrowych oraz 8 samochodów 18-metrowych. Na ulice wyjadą najpóźniej do końca sierpnia przyszłego roku (do końca września trzeba będzie rozliczyć się z unijnej dotacji). Prezydent Andrzej Nowakowski umowę podpisał z dyrektorem sprzedaży Solarisa Andrzejem Sienkiewiczem. Za 17 Solarisów standardowej długości Płock zapłaci ponad 28,4 mln zł. Za pozostałe autobusy – ponad 19 mln zł.

– Jest to bardzo ważny moment w życiu Płocka – komentował prezydent Andrzej Nowakowski. Andrzej Sienkiewicz natomiast dziękował za wybór jego „polskiej firmy Solaris Bus and Coach” i mówił: – Zakup 25 autobusów hybrydowych to bardzo duże zamówienie nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Mogę to tak ocenić, ponieważ jesteśmy obecni na rynkach europejskich.

Natomiast prezes Komunikacji Miejskiej Janusz Majchrzak dodawał, że zakup 25 autobusów hybrydowych jest bardzo ważnym przedsięwzięciem dla miasta i dla  pasażerów, ale również dla jego spółki, bo taka liczba autobusów to prawie jedna czwarta floty KM. Prezes KM zauważył jeszcze, że w czasie rządów prezydenta Nowakowskiego wymianie uległa więcej niż połowa pojazdów Komunikacji.

W programie mobilności miejskiej są jeszcze do zrealizowania:
– remont i przebudowa ul. Łukasiewicza wraz ze ścieżką rowerową na odcinku od skrzyżowania z ul. Długą (powstanie tu turborondo) do ul. Tysiąclecia, która zaczyna się w grudniu,
– budowa parkingu systemu „park and ride” przy ul. Bielskiej (w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg),
– kupno 40 wiat przystankowych wraz z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej dla 10 z nich (w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg),
– oraz budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Tysiąclecia i Mickiewicza (lada dzień zostanie ogłoszony przetarg na jej wykonanie).

Źródło: UMP – Hubert Woźniak
Fot. Dziennik Płocki