Przyjechała do Płocka z Holandii, aby ostrzegać przed handlem ludźmi

image_pdfimage_print

Kilka dni temu na zaproszenie Komendanta Miejskiego Policji w Płocku oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA – Sekcja Płock, nasze miasto odwiedziła Ireeana de Ruig – funkcjonariuszka Policji z Holandii. Wizyta była ściśle związana z bardzo niepokojącym zjawiskiem, jakim jest handel ludźmi. 

Gościowi z Holandii podczas wizyty w Płocku towarzyszyła policjantka z Komendy Głównej Policji. Funkcjonariuszki spotkały się z członkami IPA Sekcja Płock, pracownikami socjalnymi, pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Płocku i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Płocku oraz z płocką młodzieżą uczącą się w klasach mundurowych – PUL Płock.

Na wstępie każdego ze spotkań podkom. Katarzyna Świątek z Komendy Głównej Policji zapoznała uczestników spotkania z jego ideą. Wizyta miała na celu przeprowadzenie działań edukacyjno – informacyjnych w zakresie zapobiegania handlu ludźmi. Z kolei Ireeana de Ruig przekazała statystyki dotyczące tego niepokojącego zjawiska. Podkreśliła przy tym, że bardzo ważna jest znajomości języka kraju, do którego się wybieramy lub chociażby języka angielskiego. Następnie wykorzystując ciekawe prezentacje multimedialne, prowadziła wykłady dotyczące zasad zatrudnienia na terenie Holandii oraz związanych z tym przypadków handlu ludźmi, w tym pracy przymusowej.

Policjantka tłumaczyła w jaki sposób należy poszukiwać pracy, pod jakim kątem zwrócić uwagę na zachowania pracodawców wobec pracowników, a także gdzie i w jaki sposób można szukać pomocy w przypadku, gdy osoba padnie ofiarą handlu ludźmi lub pracy przymusowej.

Płocka Komenda była 76 jednostką, która przystąpiła do projektu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa” i którą odwiedziła delegacja z funkcjonariuszką z Holandii.