Zawody przyszłości. Ruszają zapisy na warsztaty

Kim jest coolhunter, trener bota czy UX Designer? Ruszają warsztaty ‚‚Technologie i zawody przyszłości. W poszukiwaniu swoich najlepszych kompetencji zawodowych’’.

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Zawód, który wybiera się przed studiami, po 5 latach może okazać się zupełnie nierozwojowy ponieważ programy studiów nadal nie nadążają za rozwojem technologii.

Zgodnie z najnowszymi badaniami rynku blisko połowa zawodów (40 proc.) obecnych na dzisiejszym rynku pracy w ciągu najbliższych 25 lat zostanie zastąpiona przez maszyny. Nowe technologie takie jak np. sztuczna inteligencja, robotyka czy po prostu zwykła automatyzacja procesów sprawiają, że wiele z obecnych zawodów zniknie z rynku, a w ich miejsce powstaną nowe. Automatyzacji i cyfryzacji ulegnie też spora grupa zawodów związanych z przetwarzaniem i obróbką danych, przede wszystkim finansowych i prawnych.

– Powyższa sytuacja nie dotyczy tylko zmian w obszarze profili zawodowych, dotyczy również całych firm, które już teraz muszą adaptować się do nowych warunków rynkowych. Dobrym przykładem jest tutaj zawód programisty, który święci triumf na rynku pracy – twierdzi Małgorzata Gontarek z fundacji Startup Poland organizatorka warsztatów ‚‚Technologie i zawody przyszłości. W poszukiwaniu swoich najlepszych kompetencji zawodowych’’.

– Urzędnik, agent ubezpieczeniowy, księgowy, bibliotekarz czy recepcjonista a nawet prawnik – to zawody, które w ciągu najbliższych lat mogą zostać zastąpione przez zautomatyzowane systemy, które już dziś są testowane i wprowadzane w życie. Systemy te są według raportu opracowanego przez McKinsey&Company, niemal 50 proc. amerykańskich i europejskich miejsc pracy może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Podczas gdy część zawodów znika z oferty rynkowej, powstają nowe miejsca pracy – jeszcze 10 lat temu nie wiedzieliśmy, kim jest coolhunter, trendsetter, czy tzw. UX Designer – tłumaczy Mikołaj Makowski, Dyrektor Outsourcingu IT w Devire.

Zdaniem ekspertów nowe zawody będą się też skupiać na umiejętnościach, których nie zastąpią maszyny, czyli umiejętnościach kreatywnych. Należą do nich m.in.:
– Grafik
– Architekt
– Specjalista ds. customer experience
– Projektant obiektów do drukarek 3D
– Projektant rzeczywistości wirtualnej – VR
– Animator wolnego czasu
– Aktor
– Pracownik branży filmowej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zawodów przyszłości koniecznie zajrzyj na organizowane w Płocku warsztaty ‚‚Technologie i zawody przyszłości’’. Spotkanie organizowane jest przez inicjatywę Startup Płock z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.

Spotkanie jest bezpłatne i odbędzie się 13 listopada w Przetworni – Staromiejskie Centrum Biznesu przy ulicy Synagogalnej 4 w Płocku, o godzinie 14. Warsztaty dedykowane są: studentom, uczniom szkół średnich, przedstawicielom firm i startupów, wszystkich którzy szukają pomysłu na siebie.

Rejestracja do udziału w wydarzeniu poprzez stronę, którą znajdziecie w tym miejscu. Kontakt do organizatora: malgorzata@startupplock.pl

Partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Płocka oraz Cifal Płock.