Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Czemu ubywa mieszkańców Płocka? Gdzie najczęściej się przeprowadzają?

Jakie są kierunki migracji na Mazowszu? Kim są osoby decydujące się na przeprowadzkę? Odpowiedzi na te pytania udziela Urząd Statystyczny w Warszawie w opracowaniu „Portret migranta. Migracje wewnętrzne w miastach subregionalnych województwa mazowieckiego w latach 2005-2015”.

Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce do końca 1998 roku były stolicami województw. Obecnie są to ośrodki subregionalne województwa mazowieckiego. Od 1999 roku w większości z tych miast notuje się spadek liczby mieszkańców, głównie na skutek migracji. Jedną z przyczyn ubytku ludności jest proces suburbanizacji i odpływ ludności do strefy podmiejskiej.

Analitycy prześledzili zmiany miejsca zameldowania na pobyt stały w obrębie kraju mieszkańców Ciechanowa, Ostrołęki, Płocka, Radomia i Siedlec.

Najbardziej popularnym kierunkiem migracji mieszkańców tych miast były strefy podmiejskie, czyli gminy położone w sąsiednim powiecie. Ten proces był najbardziej widoczny w Płocku, gdzie 57,6 proc. osób wymeldowujących się z miasta zamieszkało w gminach powiatu płockiego. Natomiast najmniejsze zainteresowanie wyprowadzką pod miasto zaobserwowano w przypadku Ciechanowa – 37,4 proc.

Drugim najważniejszym kierunkiem mazowieckich migracji była Warszawa. Stolica była atrakcyjna zwłaszcza dla mieszkańców najbliżej położonych miast subregionalnych: Siedlec (22,9 proc. migrantów) i Ciechanowa (20,7 proc.).

Co „Portret migranta” mówi o osobach podejmujących decyzję o przeprowadzce? Wyniki analiz wskazują, że najczęściej migrowały osoby młode (25-34 lata), pozostające w związku małżeńskim, przy czym we wszystkich badanych miastach większą mobilnością wykazywały się kobiety.

 

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie.