Płocczanin laureatem prestiżowego konkursu. Udowodnił, że kosmos to nie nuda!

image_pdfimage_print

Wśród nominowanych do Grand Video Awards, czyli Ogólnopolskiego Konkursu Twórców Wideo w Sieci w kategorii Wideo popularnonaukowe znalazł się płocczanin Piotr Kosek z filmem “Czarne Dziury: Władcy Czasu i Przestrzeni”.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 12 października w kinie Iluzjon w Warszawie uhonorowano zwycięzców w dziewięciu kategoriach. Główną nagrodę za stworzenie najbardziej interesującego Video popularnonaukowego zdobył Piotr Kosek, mieszkaniec Płocka, który prowadzi kanał Astrofaza na youtube.com.

Kanał Astrofaza skierowany jest do osób – “głodnych kosmosu” – jak opisuje go twórca. Dalej wyjaśnia, że jest to kanał o jednej z jego dwóch wielkich pasji – kosmosie. “Zasypiałeś na lekcjach fizyki? Kosmos kojarzyłeś do tej pory co najwyżej z nudą i horoskopem w czasopiśmie? Czas to zmienić! Astrofaza pokaże Ci, że kosmos wcale nie jest nudny. Wręcz przeciwnie, to miejsce fascynujące i pełne niespodzianek! Bądź na bieżąco” – zachęca twórca kanału.

W czwartkowy wieczór odebrał główną nagrodę za film “Czarne Dziury: Władcy Czasu i Przestrzeni”. Obraz, który wyreżyserował płocczanin ogląda się jednym tchem. Mnóstwo w nim historycznych ciekawostek i nazwisk wielkich naukowców. Piotr na ekranie opowiada o czarnych dziurach w kosmosie. Wyjaśnia to tak, że zrozumiałby to nawet ktoś, kto o kosmosie i fizyce nie ma zielonego pojęcia. Przez 37 minut [tyle trwa film – przy. red] wyjaśnia, jak to wszystko “działa”, podpierając się teoriami naukowców. Pewnie gdyby to były jedynie słowa, nie za bardzo byłoby to ciekawe. Zdecydowanym atutem filmu są efekty specjalne i grafika, która obrazuje wszystko, o czym opowiada Piotr Kosek. – Operatorem podczas kręcenia zdjęć do filmu był Kamil Ziółkowski, w dużej mierze przyczynił się do tego, że obraz powstał. To nasz wspólny film – podkreśla w rozmowie z nami Piotr Kosek. 

Dodamy, że ideą GVA ( Grand Video Awards) jest uhonorowanie najbardziej kreatywnych, oryginalnych i nowatorskich autorów oraz promocja najlepszej twórczości wideo w polskim Internecie. W jury, które ocenia filmy zasiadają specjaliści od mediów społecznościowych, fachowcy z dziedziny produkcji telewizyjnej, filmowej i internetowej, eksperci z agencji reklamowych oraz dyrektorzy zarządzający uznanych marek.

Konkurs podzielony jest na dziewięć kategorii: Vlog (np. wideoblog, pamiętnik, dziennik w formie wideo), Gaming (np. recenzje gier, letsplaye), Wideotutorial (np. tutoriale porady, DIY), Lifestyle (np. styl życia, celebrity, fashion, beauty), ​Wideo popularnonaukowe (np. naukowe, historyczne, edukacyjne), Hobby (np. sport, podróże, pasje), Kultura i rozrywka (np. recenzje, sondy uliczne, pranki, rozrywka), Publicystyka, czyli wideo rozmowa oraz Branded content (treści z komunikatem marki). W tym roku we wszystkich kategoriach nominowanych było 59 filmów.

Obraz stworzony przez płocczanin w swojej kategorii rywalizował jeszcze z sześcioma filmami. Jego okazał się najlepszy! I od wczoraj jest szczęśliwym posiadaczem pięknej statuetki.

Cały film możecie obejrzeć w tym miejscu. Zachęcamy! Od kiedy go obejrzycie czarne dziury w kosmosie nie będą już tajemnicą…

 

 

Fot. Kadr z filmu oraz zdjęcia z gali – archiwum prywatne Piotr Kosek.