Kolorowe ulotki z wymaganiami. Targi Aktywności Zawodowej w Płocku [FOTO]

image_pdfimage_print

Przedstawiciele prawie 70 firm w Orlen Arenie zachęcali odwiedzających do skorzystania z ich oferty pracy, szkoleń lub doskonalenia zawodowego. O ile przedstawicieli potencjalnych pracodawców było sporo, o tyle liczba osób, które odwiedziły Płockie Targi Aktywności Zawodowej, nie powalała. 

– Większość ofert pracy jakie posiadamy w tej chwili, jest skierowana do mężczyzn, znacznie mniej pracy na rynku jest dla kobiet – tłumaczyła nam przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy. Przy okazji zachęcając do odwiedzenia strony internetowej PUP, gdzie widnieją wszystkie oferty wraz z opisem i wymaganiami pracodawców. W jakim wieku pracodawcy szukają kobiet? – Najlepiej gdyby miały do 30 lat i posiadały staż pracy – podkreśliła pracownica PUP.

Tegoroczne Targi odwiedziło sporo młodych ludzi, ale były też osoby w średnim wieku. – Złożyłam CV do kilku firm, tych produkujących żywność, bo te jedynie były zainteresowane osobami w moim wieku – tłumaczyła nam pani Danuta, płocczanka, która od roku poszukuje pracy. – Mam 48 lat, co będę ukrywała. Ciekawe czy ktoś się odezwie – mówiła pełnym nadziei głosem. – Tu szukają młodych – podkreśliła.

Większość firm oferujących pracę, miała na swoich stoiskach ulotki, zachęcające do podjęcia pracy w danym zakładzie. Widniały na nich: stanowisko pracy, wymagania wobec osoby zainteresowanej – tu punktów było sporo – w tym “konieczne doświadczenie” – przynajmniej 2-letnie, a także adres e-mailowy do przesłania CV. Wszystkie ulotki miały jeden wspólny mianownik – “możliwość rozwoju zawodowego w nowoczesnej firmie, wynagrodzenie adekwatne do zajmowanego stanowiska czy profesjonalne warunki pracy”. A jak niby ma być?

Konia z rzędem temu, kto na swojej ulotce napisze brutalną, polską prawdę: – “oferujemy 2 tys. zł brutto, a będziesz pracował po 10 godziny dziennie”, “przyślij nam swoje CV, a my wrzucimy je do bazy i rozpatrzymy za dwa lata albo wcale”, “przyszły pracowniku ubrania robocze kup sobie sam”, ewentualnie “przewidujemy w naszej firmie premie, jak przepracujesz przynajmniej rok bez zwolnienia lekarskiego”.

Oczywiście Targi są potrzebne, aby mieć świadomość, że zrobiło się wszystko, żeby znaleźć jakąkolwiek pracę. A być może tegoroczne wydarzenie stało się dla wielu osób, które odwiedziły Orlen Arenę, początkiem wspaniałej, świetlanej przyszłości w wymarzonej pracy.