Orlen inwestuje w nowy system. Wykryj nieszczelność i napraw!

image_pdfimage_print

“Orlen inwestuje niemal osiem milionów złotych w nowoczesny system monitorowania i kontrolowania szczelności instalacji przemysłowych w zakładzie produkcyjnym w Płocku” – informuje spółka.

Zadanie to umożliwi zaawansowany technologicznie program LDAR służący do kompleksowej i jeszcze bardziej niż dotychczas prowadzonej, pogłębionej analizy i kontroli przebiegu produkcji oraz magazynowania i przesyłu produktów naftowych. Technologia zapewni także pomiar emisji niezorganizowanej występującej pod postacią Lotnych Związków Organicznych. 

Po blisko dwóch latach prac projektowych, w tym szczegółowych analizach i doborze optymalnego rozwiązania, Koncern rozpoczyna kolejny etap prac. Tym razem polega on na wdrożeniu technologii LDAR, która zostanie zastosowana w całym obszarze rafineryjnym, a w kolejnym etapie obejmie także obszar petrochemiczny. Program ten z ang. Leak Detection And Repair – wykryj nieszczelność i napraw, został opracowany przez Agencję Ochrony Środowiska USA (EPA). Obecnie Spółka podpisała umowę o współpracy dotyczącej realizacji projektu przez konsorcjum stworzone przez spółki Orlen Eko i Orlen Serwis.

Wdrożenie systemu LDAR i wprowadzenie monitoringu emisji niezorganizowanej Lotnych Związków Organicznych, czyli LZO, które występują w wielu branżach przemysłowych, a zwłaszcza w sektorach rafinacji ropy pod postacią  par i gazów, wpisuje się w prawodawstwo Komisji Europejskiej. Przepisy te dotyczą zastosowania przez firmy najlepszych dostępnych technik w przemyśle. Nadrzędnym celem tych wytycznych, poza określaniem wielkości emisji, jest zapobieganie ich powstawaniu, co z kolei pozytywnie wpływa na podniesienie komfortu pracowników i operatorów, zwiększenie bezpieczeństwa procesowego, zmniejszenie oddziaływania na lokalne środowisko, a także ograniczanie potencjalnych strat.

Realizacja funkcjonowania systemu LDAR, obejmie kilka głównych etapów, które będą sukcesywnie wprowadzane na poszczególnych instalacjach zakładu w Płocku. Będzie to m.in. identyfikacja elementów, zdefiniowanie wycieku, monitorowanie elementów jako potencjalnych źródeł emisji niezorganizowanej, naprawa, a także rejestracja danych.

Program obejmie swoim zasięgiem już w czwartym kwartale przyszłego roku wszystkie z ponad trzydziestu instalacji rafineryjnych w Płocku. 

Źródło: PKN Orlen