Podaruj życie płocczanom. Nie ma piękniejszego prezentu!

image_pdfimage_print

6. edycja Budżetu Obywatelskiego Płocka zaczyna nabierać tempa i życia – dosłownie. Dziś na Facebooku pojawiła się strona, na której widnieje wymowna i ciekawa grafika. Na plakacie czytamy napis “Dofinansowanie in vitro dla płocczan – Głosuj na projekt nr 7 – Budżet Obywatelski Płocka”.

Grafika daje do myślenia i patrząc na nią, nie sposób nie zadać sobie pytania – ile par boryka się z problemem niepłodność, a chciałoby mieć dziecko? I jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest właśnie ta forma leczenia, która niestety w naszym kraju jest bardzo droga. Niewiele par, które pragną mieć potomka, jest na nią stać. Wszyscy jednak zasługują na szczęście, jakim jest doświadczenie rodzicielstwa. Na pewno jest to projekt wart ogromnej uwagi. W jednej z ksiąg Talmudu, jest napisane “(…) ktokolwiek ratuje jedno życie, to jakby ocalił cały świat”. Autor pisząc te słowa, nie miał na myśli metody leczenia niepłodności, ale jak bardzo ta myśl wpisuje się w naszą, polską teraźniejszość.

Wszyscy płocczanie, którzy interesują się życiem Płocka, wiedzą że kilka miesięcy temu radni miasta odrzucili projekt obywatelski zgłoszony przez mieszkańców naszego miasta, który zakładał dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu miasta do 2020 roku. Szkoda, bo nie były to jakieś ogromne pieniądze, a na pewno sporo par skorzystałoby z… nadziei. Jak nie tak to inaczej. Zatem wśród 58 projektów (22 ogólnomiejskich i 36 osiedlowych) znalazł się i ten, który może pomóc, i to bardzo, tym którzy chcą dać życie i dzielić się miłością.

W 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Płocka”, jest projektem ogólnomiejski z numerem 7. Program zakłada wsparcie leczenia niepłodności dla par formalnych i nieformalnych, które mieszkają w Płocku. Będzie realizowany przez dwa lata, przy czym para może ubiegać się o wsparcie raz w roku. Dofinansowanie in vitro wyniesie do 5 tys. zł (do 75 proc. kosztów leczenia). Szacunkowy koszt realizacji projektu to 300 tys. zł. 

Budżet obywatelski Płocka na 2018 rok wynosi 5 mln zł. Z tej kwoty na projekty ogólnomiejskie przeznaczone zostały 2 mln zł. Pozostałe 3 mln zł na projekty osiedlowe. Głosowanie zajmuje naprawdę tylko chwilkę. Pomożemy? Płocczanie to potrafią, czego dowód dali nie raz, pomagając przy okazji różnych akcji charytatywnych.

Zasady głosowania
▪ głosować może każdy mieszkaniec Płocka zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie miasta, który najpóźniej do ostatniego dnia głosowania, czyli do 1 października, ukończy 16 lat,
▪ można zagłosować tylko raz, oddając maksymalnie dwa głosy: na jeden projekt z listy ogólnomiejskiej i na jeden projekt z listy osiedlowej,
▪ można zagłosować tylko raz za pomocą jednej z dostępnych form głosowania, w przypadku oddania głosu za pomocą kilku form podczas weryfikacji liczy się tylko i wyłącznie pierwszy głos,
▪ można głosować w dowolnym punkcie na terenie Płocka, niezależnie od miejsca zamieszkania,
▪ głosować można na każdy projekt z dowolnego osiedla, niezależnie od miejsca zameldowania.

Można głosować na trzy sposoby:
▪ internetowo – po zalogowaniu na stronie mojemiasto.plock.eu, gdzie należy podać niezbędne dane.
▪ smsem – wysyłając wiadomość tekstową na numer 886 786 379, zawierającą prefix głosowania „BOP”, numer PESEL głosującego, jego imię i nazwisko oraz numery wybranych projektów (jednego ogólnomiejskiego i jednego osiedlowego). Wszystkie elementy muszą być oddzielone kropką. Wzór smsa: BOP.PESEL.imię i nazwisko.numer projektu.numer projektu. Przykładowy sms: BOP.86082003050.Adam Nowak.7.34. Koszt wysłania wiadomości sms określa taryfa operatora.
▪ osobiście – po okazaniu dokumentu tożsamości (lub szkolnej legitymacji w przypadku osób niepełnoletnich) ze zdjęciem i numerem PESEL w punktach do głosowania.

W trakcie głosowania będą funkcjonowały:
STAŁE PUNKTY – czynne przez cały czas głosowania
▪ w ratuszu w Zespole Komunikacji Społecznej (Wydział Promocji i Informacji, Oddział Informacji Miejskiej)
przy pl. Stary Rynek 1 (pok. 221 A). Punkt będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu: poniedziałek-środa 7.30-15.30, czwartek 8.30-17.30, piątek 8.30-15.30.
▪ w Urzędzie Miasta Płocka przy al. Piłsudskiego 6
Punkt będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu: poniedziałek-piątek 8-17
▪ w Punkcie Obsługi Mieszkańca „Miodowa” na tzw. dołku przy ul. Miodowej 8. Punkt czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 9-16.30

INNE PUNKTY
– czynne w wybrane dni w godz. 9-18:
▪ 23 września (SOBOTA)
Izba Wytrzeźwień, ul. Medyczna 1
CH Atrium Mosty, ul. Tysiąclecia 2a
▪ 24 września (NIEDZIELA)
Miejskie Przedszkole nr 2, ul. Ciechomicka 68 (os. Ciechomice)
▪ 30 września (SOBOTA)
Sklep MILA, ul. Kolejowa 41 (os. Radziwie)
▪ 1 października (NIEDZIELA)
Galeria Wisła, ul. Wyszogrodzka 144
Galeria Mazovia, ul. Wyszogrodzka 127

DODATKOWY PUNKT
– czynny tylko 21 września (CZWARTEK)
podczas Święta Dyni – ogródek jordanowski przy al. Kilińskiego – godz. 17-19.

Kochani, projekt ogólnomiejski z nr 7. Numer dający nadzieję i miłość… A zresztą sami zobaczcie wymowną stronę na Facebooku. Wzruszająca, prawda? Pamiętajcie oddając swój głos, decydujesz sam i nikt nie wybiera za Ciebie. 

Przypominamy, jak powinien wyglądać  sms: BOP.PESEL.imię i nazwisko.7. 34. Na karcie do głosowania również nie zapomnijcie o zaznaczeniu projektu ogólnomiejskiego numer 7. To szczęśliwy numer, którym możecie podarować życie!