Integracja przez duże ‘I’, czyli “Na Polską Nutę i Polską Tradycję” [FOTO]

image_pdfimage_print

W minioną sobotę gmina Radzanowo – niczym Opole – rozbrzmiewała polskimi piosenkami. Sale Domu Ludowego wypełniły się po brzegi za sprawą wydarzenia zorganizowanego pod nazwą „Na Polską Nutę i Polską Tradycję”.

Kulminacyjnym punktem imprezy był występ seniorów z chóru „Złota Jesień” – działającego w Centrum Kultury i Sporty w Radzanowie oraz chóru Vox Singers – chóru Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Wydarzenie rozpoczęło się od artystycznych wystąpień dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Hińca w Rogozinie i z Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. Szerokiej publiczności zaprezentował się także zespól taneczny, trenowany przez Iwonę Zalewską i grupy muzyczne – No Name i ADHD – prowadzone przez Norberta Pałysę i Jerzego Jakowskiego. Młodzi muzycy nakłonili publiczność do wspólnego odśpiewania hitów polskiego rocka.

Po dziecięcych i młodzieżowych popisach artystycznych przyszedł czas na występy chóralne. Vox Singers to utalentowani płoccy chórzyści. Choć sami nazywają siebie amatorami, mają na swoim koncie liczne koncerty ze sławami polskiej estrady, jak Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Grażyna Łobaszewska, czy Krystyna Prońko. Odnoszą fenomenalne sukcesy za granicą, m.in. tegoroczne srebro na III Europejskiej Olimpiadzie Chóralnej w Rydze, czy ubiegłoroczne złoto na festiwalu Golden State Choral Trophy w Monterey (USA). Nie stronią także od działań artystycznych dla płockiej społeczności, ani od inicjatyw takich, jak warsztaty wokalne z radzanowskimi seniorami. A wszystko za sprawą Roberta Majewskiego, który w sobotni wieczór w Domu Ludowym wystąpił w podwójnej roli dyrygenta. Najpierw dowodził chórem „Złota Jesień” z Radzanowa, który po serii polskich pieśni ludowych i popisowym numerze „To świt, to zmrok”, żywiołowo odśpiewał piosenkę Adama Struga „Adieu”, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Z kolei płoccy chórzyści rozpoczęli swój występ „Psalmem stojących w kolejce” z repertuaru Krystyny Prońko. Wspaniałe aranżacje polskich piosenek rozrywkowych w wykonaniu Vox Singers to zawsze uczta dla duszy. Tym razem nie mogło być inaczej – publiczność śpiewała razem z chórem takie hity, jak „To nie sztuka wybudować nowy dom”, a na koniec nagrodziła występ owacją na stojąco.

Ostatnim punktem sobotniego wydarzenia był świetny koncert zespołu VATAHA. Mocnym, rockowym brzmieniem artyści promowali album „Zmysły” z kompozycjami Katarzyny Wachol (gitara, wokal) i Daniela Dzięgielewskiego (wokal, bass). Zespół tworzą również Janusz Pankowski (gitara) i mieszkaniec naszej gminy Michał Ners (perkusja). Ścieżkę dźwiękową debiutanckiego krążka otwiera piosenka „Mów do mnie”, promująca album od kilku tygodni videoklipem nagranym m.in. na placu przed radzanowskim spichlerzem. Fani zespołu VATAHA bardzo gorąco przyjęli występ w Rogozinie; ochoczo nabywali płytę z autografami i prosili muzyków o wspólne zdjęcia.

Popisom scenicznym w Domu Ludowym towarzyszyły liczne atrakcje. Panie ze Stowarzyszenia “Anielski Kredens” prowadziły rodzinne warsztaty krawieckie, malowanie na wodzie oraz stoisko z własnym rękodziełem. Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogozinie częstowała wszystkich smacznymi kanapkami, słodyczami i przepysznym tortem upieczonym z okazji 10-lecia nadania szkole imienia Czesława Hińca.

Wydarzenie kulturalno-integracyjne „Na Polską Nutę” współfinansowane było z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, jaką otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Radzanowo.

 

Magdalena Kosielińska.
Fot: Jerzy Góralczyk