Wspaniała inicjatywa płockiego Teatru. Uczcili patrona płockiej ulicy [FOTO]

image_pdfimage_print

„Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku” – kto nie zna tych słów? Nie każdy jednak wie, że ich autorem jest Stanisław Jachowicz, który patronuje głównym alejom Płocka, przy których znajduje się Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. 

W minioną sobotę, 16 września, z inicjatywy płockiego Teatru odbyło się po raz pierwszy w naszym mieście Święto ulicy Jachowicza. Było to to drugie po Święcie ulicy Rembielińskiego, wydarzenie promujące patronów płockich ulic.

Aleje Stanisław Jachowicz to obok ulicy Tumskiej najbardziej rozpoznawalna ulica w naszym mieście. Jednak mało kto wie, czym zajmował się jej patron. Aktorzy oraz pracownicy płockiego Teatru postanowili to przypomnieć, a na dodatek uczcić. Kim był Stanisław Jachowicz? – To jeden z najważniejszych polskich bajkopisarzy, pedagog, działacz charytatywny i społecznik. Choć mieszkał w Warszawie, w 1824 wydał w Płocku, w drukarni Karola Kuliga, swoją pierwszą książkę – zbiór 58 wierszowanych bajek i umoralniających opowiastek dla dzieci pod tytułem Bajki i powieści. W tym roku mija 160 rocznica śmierci Jachowicza – przypominają biografię sławnego Polaka organizatorzy imprezy.

Impreza, która uczciła sławnego bajkopisarza i patrona płockiej ulicy odbyła się na parkingu przed Teatrem. Wystąpili artyści związani z ulicą Jachowicza – m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, tancerze ze Studia Tańca „Fame”, a aktorzy Teatru przedstawili najpiękniejsze bajki Stanisława Jachowicza.

 

Fot. DR.