Narodowe Czytanie było już w pociągu. Czas na ogród Książnicy Płockiej

image_pdfimage_print

Wszystko zaczęło się od “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 2012 roku. W kolejnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, “Lalkę”, a w ubiegłym roku “Qvo Vadis”. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania w naszym kraju zabrzmi “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Płockie czytanie dzieła odbędzie się w sobotę 2 września 2017 roku od godziny 14 i potrwa do godziny 17 w pięknym ogrodzie Książnicy Płockiej przy ulicy Kościuszki 6. Jak co roku podczas ogólnopolskiego wydarzenia do czytania włączą się parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, miejscy radni, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie, ludzie kultury i mediów.

– “Wesele” to lektura, która ma szczególne miejsce w polskiej literaturze. Już od ponad stu lat odkrywa przed nami wciąż aktualne prawdy o Polsce i Polakach, stając się pretekstem do coraz to nowych dyskusji o naszych wadach narodowych.  Tym bardziej zapraszamy do wspólnego czytania. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja będzie dla płocczan równie atrakcyjna jak te z minionych lat – czytamy w zaproszeniu Książnicy Płockiej.

Warto dodać, że Narodowe Czytanie w tym roku rozpoczęło się już środę, 30 sierpnia, o 17.54 – o tej właśnie godzinie wyruszył z Warszawy do Płocka pociąg Mazovia, w którym aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego i marszałek Adam Struzik czytali pasażerom ponadczasowe dzieło Stanisława Wyspiańskiego. Podróż z “Weselem” stanowiła integralną część ogólnopolskiej akcji.

W środę po południu aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wsiedli na stacji Warszawa Wschodnia do pociągu Mazovia w strojach scenicznych i przybliżyli podróżnym Kolei Mazowieckich klimat i scenerię dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Do wspólnego czytania włączył się: Adam Struzik, marszałek województwa i Robert Stępień, prezes zarządu KM.

– Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż pociągiem stwarza ku temu doskonałą okazję. Mam nadzieję, że dzisiejsze wyjątkowe, wspólne czytanie “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego będzie zachętą do lektury – mówił Adam Struzik, zapowiadając swój udział w imprezie.

Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku przypomniał, że teatr nie po raz pierwszy współpracuje z Kolejami Mazowieckimi. – W ramach akcji “Koleją do Kultury” oferujemy tańsze bilety do teatru osobom z biletem na pociąg KM. Z satysfakcją przystąpiliśmy również do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania “Wesela”. Zainteresowała nas nietypowa forma czytania – w pociągu, na trasie Warszawa Wschodnia – Płock. Jest w niej coś wyjątkowego, co nie pozostawia wątpliwości – przekonanie, że czytać warto, wręcz należy – wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce do czytania w podróży, niż pociąg? Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się, nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku – tłumaczył z kolei Marek Mokrowiecki.

W środę na pokładzie Mazovii “Wesele” czytali: Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak i Jacek Mąka.

Narodowe Czytanie to zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego – ogólnopolska akcja publicznego czytania narodowej literatury. Kontynuowane od dwóch lat pod patronatem obecnej pary prezydenckiej. Tegoroczna lektura do Narodowego Czytania została wybrana przez Polaków poprzez internetowe głosowanie. Warto nadmienić, że akcja z roku na rok zyskuje na popularności – włącza się w nią coraz więcej instytucji i miast w całej Polsce.