Wojciech Bógdał został Mistrzem Europy. Zwycięstwo przyćmiła ogromna tragedia

image_pdfimage_print

Po zwycięstwie w The World Games 2017, Wojciech Bógdał – pilot Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku został motoparalotniowym Mistrzem Europy.

Wojtek miał już w swoim dorobku tytuł slalomowego Mistrza Europy, ale teraz dołożył do niego tytuł Mistrza Europy w konkurencjach klasycznych (nawigacja, ekonomia, technika lotu). Zawody odbywały się w dniach 19-26 sierpnia w Czechach, na lotnisku w miejscowości Breclav. Brało w nich udział prawie 100 zawodników z 11 krajów.

Piloci rywalizowali w trzech klasach: jednoosobowy start z nóg, wózki jednoosobowe, wózki dwuosobowe. Płocki zawodnik startując na wózku, prowadził od początku, tocząc zaciętą walkę z czeskim pilotem Gabrielem Tomanem, który deptał Wojtkowi “po piętach”, przez cały czas trwania zawodów. Dopiero ostatnia konkurencja nawigacyjna z deklaracją czasu zadecydowała o zwycięstwie Polaka.

Złoty medal Wojtka Bógdała jest jedynym indywidualnie zdobytym dla Polski w tych zawodach. Poza tym Polacy zdobyli złoty medal drużynowo w kategorii wózków, a także w kategorii wózków dwuosobowych. Srebrny medal drużynowo w kategorii jednoosobowy start z nóg. W kategorii narodowej Polacy ustąpili miejsca tylko zawodnikom francuskim.

Niestety, radość sportowego sukcesu pozostaje w cieniu tragedii, jaka wydarzyła się podczas zawodów. W trakcie konkurencji ekonomicznej śmiertelnemu wypadkowi uległ polski zawodnik Mariusz Kozarzewski, dla którego był to debiut w tak wysokiej rangi imprezie sportowej. Wojtek przekazał swój medal rodzinie zmarłego kolegi.

Źródło: Dariusz Bógdał
Fot. Adam Pupek